Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Bolton a Pompeo blokují „rozumná jednání“ s KLDR a Íránem!

N-TV: Bolton a Pompeo blokují „rozumná jednání“ s KLDR a Íránem!

„Osoby“ zapojené do vyjednávání s Pchjongjangem - především americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton a ministr zahraničí Mike Pompeo - blokují a narušují „rozumné diplomatické procesy“.

John Bolton a Mike Pompeo
22. května 2019 - 04:20

Uvedl to německý politolog Bernt Berger v německé televizi N-TV. Podobný vývoj je patrný i v akcích Washingtonu ve vztahu k Íránu, varoval expert.

Testy raket v Severní Koreji nejsou metodou zastrašování, nýbrž spíše „prostředkem diplomacie“ v arzenálu Pchjongjangu, uvedl expert Německé společnosti pro zahraniční politiku Bernt Berger.

V průběhu vyjednávání totiž Spojené státy a Severní Korea dosud nedosáhly „konkrétních dohod o ukončení testů“, objasnil Berger.

„Strany o tom diskutovali pouze neformálně," dodal německý analytik.

Současně se jednání s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem vůbec nepohly z mrtvého bodu, poukázal Berger.


Proto podle odborníka z Německé společnosti pro zahraniční politiku proces vyjednávání mezi Severní Koreou a Spojenými státy naléhavě potřebuje „nový impuls“.

„V jednáních se bez partnera, jako jsou Spojené státy, nelze obejít. Severní Korea může tuto otázku projednat s Jižní Koreou, Čínou a Ruskou federací. Dokud však nebude se Spojenými státy žádná dohoda, nelze toho dosáhnout. Severní Korea si samozřejmě musí sednout k jednacímu stolu s Ruskem, protože koneckonců mluvíme o sousední zemi, která stejně jako Jižní Korea a Čína usiluje o mírové urovnání. V tomto ohledu jsou Spojené státy se svojí taktikou vyjednávání v podstatě velmi izolované. Mezitím se i Japonsko chce přiblížit Severní Koreji,“ poukázal Berger.

Německý expert navíc poznamenal, že od samého počátku jednání mezi Severní Koreou a Spojenými státy bylo zřejmé, že se mírový proces protáhne a že se nevyhne komplikacím.

„Dochází k vytřízlivění, ale je skutečností, že jednání účastnící se jednotlivci - především John Bolton a Mike Pompeo – blokují a ruší rozumné diplomatické procesy. Podobné trendy jsou vidět i v akcích (USA) ve vztahu k Íránu. A mezinárodní společenství by mělo pečlivě přemýšlet o tom, jak se v této situaci zachovat,“ zdůraznil Bernt Berger.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)