Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Obchodní politika USA způsobuje Německu miliardové ztráty!

N-TV: Obchodní politika USA způsobuje Německu miliardové ztráty!

Americká obchodní politika přináší německému hospodářství ztráty v miliardách dolarů, uvedla televize N-TV.

Ilustrační foto
26. prosince 2018 - 10:15

A nejen přímá cla americké strany proti evropským zbožím jsou škodlivá: ozvěny obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, stejně jako sankce Washingtonu proti Rusku a Íránu mají na Německo vliv.

Obchodní válka, kterou vyhlásil Donald Trump, je pro německou ekonomiku nákladná, informovala N-TV. Vedoucí odboru zahraniční ekonomické činnosti Federálního sdružení německých německých obchodních a průmyslových celků v Německu, Volker Traier, uvedl, že „tento rok nás stojí americká americká obchodní politika miliardy dolarů". Všechno to začalo dovozními cly na hliník a ocel z EU, které představil Trump v červnu. Jen ony během dvou let přinesou německé společnosti škody ve výši 1,2 miliardy eur.

Obrovské ztráty německé ekonomiky jsou také způsobeny obchodním konfliktem mezi Spojenými státy a Čínou: Peking v odezvě na akce Spojených států prudce nafoukl cla na automobily dovážené z Ameriky, z nichž mnohé jsou německé výroby.

 
Jak Volker Traier konstatuje, obchodní konflikty nepřispívají k přilákání investic, zatímco německá ekonomika se specializuje právě na investiční zboží, jako jsou automobily, tovární zařízení a tudíž dochází ke ztrátám.
 
Televize uvedla, že negativní faktory pro německou ekonomiku byly kromě obchodních válek doplněny opětovným jednáním o dohodě o volném obchodu v Severní Americe (NAFTA) a také tvrdými extrateritoriálními sankcemi USA proti Rusku a Íránu, kvůli nimž Německo přišlo o mnoho kontraktů.

 
Podle údajů N-TV se růst objemu vývozu německého zboží a služeb v běžném roce snížil na téměř 3%. Podle Traiera „bude stát ekonomiku Německa 55 miliard eur". Zároveň se v roce 2019 nepředpokládá žádné zlepšení: s „optimistickým scénářem" se růst předpokládá pouze na úrovni 2,5%. V případě zhoršení obchodního konfliktu mezi USA a Čínou nebo zavedení amerických cel na evropské automobily se může situace v exportu ještě zhoršit.
 
Přičemž se němečtí odborníci nebojí úplného kolapsu, a konstatují, že trh práce a domácí poptávka stále vzkvétají. Dále se očekává další nárůst soukromé spotřeby. Kromě toho v Německu pokračuje „stavební boom", poznamenala televize.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)