Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Propast mezi chudými a bohatými v Německu roste

N-TV: Propast mezi chudými a bohatými v Německu roste

Střední třída v Německu se zmenšuje a počet žebráků roste rychleji, než počet dobře zabezpečených občanů, uvedl německý televizní kanál N-TV.

Ilustrační foto
7. listopadu 2018 - 11:04

Výsledky výzkumu fondu Hanse Böcklera ukázaly, že rozdíl mezi chudými a bohatými v zemi se stává stále více patrnější a ohrožuje stabilitu demokracie ve státě.

Počet bohatých Němců roste, ale nárůst žebráků se zrychluje a šance na společenský výtah jsou stále menší, konstatovala na svých internetových stránkách německá televize N-TV.

Podle studie fondu Hanse Böcklera, rozdíly v příjmech různých segmentů obyvatelstva se zvyšují a jejich zástupci se stále od sebe více vzdalují, což má negativní dopad na stabilitu demokracie.

V provedeném průzkumu analyzoval Institut pro hospodářskou a sociální politiku Hanse Böcklera údaje o příjmech obyvatelstva od roku 1991 do roku 2015. Na příslušných průzkumech se každoročně podílelo 11 tisíc domácností, mezi nimi i chudí a bohatí, a bylo posuzováno, jak se jejich počet v průběhu času mění.

V tomto případě jsou za chudé považovány rodiny, které mají k dispozici méně než 60% průměrných výdělků, vysvětlil materiál. V roce 2015 bylo životní minimum nižší než 12 192 eur čistého ročního příjmu na osobu. Lidé nebo rodiny jsou považovány za bohaté, pokud obdržely alespoň dvojnásobek oficiálního minimálního příjmu. V roce 2015 to byly rodiny s minimálním příjmem 40 639 eur na osobu a rok.


Jak se ukázalo v průběhu studie, střední třída se v Německu nadále zmenšuje, zatímco počty nižší a horní vrstvy rostou. V roce 1991 bylo 11% obyvatelstva chudých a do roku 2015 se jejich počet zvýšil na 16,8%. Počet bohatých také vzrostl - z 5,6% na 7,5% populace.

Podle studie je důležité věnovat pozornost tomu, kolik rodin bylo pod hranicí chudoby nebo bylo  nadprůměrných během pěti let. Od roku 1991 do roku 1995 bylo v Německu trvale 3,1% občanů pod hranicí chudoby, v letech 2011 až 2015 se tento údaj zvýšil na 5,4%. Mezi bohatými rodinami byl zjištěn nárůst z 2,3% na 3,4%. To platí pro západní Německo, zdůraznil německý televizní kanál.


Zhruba  to však odpovídá obecným ukazatelům v celé zemi, protože 95% bohaté populace žije na západě Německa. Naopak téměř 62% chudých rodin je registrováno ve východní části země, ačkoli tam žije jen pětina všech občanů. Jak je uvedeno v článku, v posledních letech se počet chudých lidí v Německu zvýšil na úkor příchozích ze zahraničí, ale počet domorodých Němců žijících pod hranicí chudoby také zůstává stabilní.

Výzkumníci také zjistili, že asi tři čtvrtiny bohatých občanů v Německu jsou muži, zatímco většina chudých jsou ženy - 54% chudých zatímco muži tvoří 46%, uvedla  N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)