Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Skandály Rady Evropy z ní udělaly směšnou organizaci!

N-TV: Skandály Rady Evropy z ní udělaly směšnou organizaci!

Rada Evropy si vybudovala pozici jako instituce, která chrání lidská práva a zásady zákonnosti, ale její pověst v posledních měsících výrazně utrpěla.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE)
12. října 2017 - 10:10

Kvůli četným skandálům se podle webové stránky kanálu N-TV změnila v organizaci pro smích. Tato velká mezinárodní organizace nesplňuje své funkce a v očích občanů háže stín i na další evropské instituce.

Zcela směšnou se stala Rada Evropy. Jedná se o starou, rozsáhlou, ale téměř nic nedělající instituci, s níž byly nedávno spjaty mnohé skandály, lze se dočíst na webové stránce německého televizního kanálu N-TV.

Minulé měsíce nepřispěly ke zlepšení obrazu Rady Evropy. Od té doby, co bývalý předseda organizace Pedro Argamunt cestoval do Damašku a byl fotografován se syrským prezidentem Bašárem Asadem, prožívá Rada Evropy krizi vedení. Následně se němcká zástupkyně Karin Shtrentsová se dostala na titulky novin v souvislosti s „kaviárovou diplomacií“ za to, že údajně obdržela velké sumy z Ázerbájdžánu výměnou za prosazování této země v politických záležitostech. Z Azerbajdžánu ostatně profitovali i zástupci dalších zemí v Radě Evropy. Podle publikace celková výše úplatků členům Rady Evropy z Ázerbájdžánu dosáhla téměř 2,5 miliardy euro, zatímco se vyšetřování táhne.

To vše není nejlepší způsob, jak ovlivnit obraz Rady Evropy, která ztratila autoritu a vliv půl roku před svými 70. narozeninami, napsal korespondent televize.


Rada Evropy, založená v roce 1949, se považuje především za obhájce lidských práv a právního státu. V tomto směru se ji pokouší vést norský generální tajemník Thorbjørn Jaglanda. Proto bylo přátelské setkání se syrským prezidentem, kterého Rada Evropy opakovaně vinila za porušování lidských práv, pro organizaci problém, vysvětluje německá televizní stanice. Navíc cesta Pedro Agramunta do Sýrie, která se uskutečnila na jaře tohoto roku vzešla z iniciativy ruského zástupce v Radě. Rusko podporuje syrskou vládu, zatímco země EU nikoliv, připomněl autor článku.

Dalším problémem jsou přívrženci Ázerbájdžánu v Radě Evropy. Tato země je neustále terčem obránců lidských práv a je považována za čistou diktaturu. Přesto byl Ázerbájdžán zařazen do Rady Evropy v naději, že mu další země poskytnou pozitivní příklad. Ale nakonec vše dopadlo naopak, zdůraznil korespondent.

Jako N-TV poznamenal, málokdo z běžných občanů rozlišuje mezi Radou Evropy a dalšími orgány EU, a to je možné pouze proto, že se organizace příliš vzdálila od svých původních cílů. Rada Evropy není voleným orgánem: členské země jednoduše delegují své zástupce. Celkově je zde 324 míst pro zástupce 47 zemí. Jedná se o zcela nezávislou institucí, která existuje nezávisle na Evropské unii, a nemá nic společného s Evropskou radou, vysvětluje německá televizní stanice. Nicméně, stagnace Rady Evropy s ohledem na četné skandály, se stala problémem pro ostatní evropské instituce, protože všechny spojuje jedna věc: ve vztahu k nim skepse nebo nepřátelství mnoha občanů.

Proto je pozornost vůči Radě Evropy nyní opožděná, alespoň z pohledu těch, kteří chtějí tuto instituci zachránit. Ovšem žádné pozitivní změny se neočkávají. Agramunt rezignoval - jak bylo oznámeno, z osobních důvodů. Sebereflexi neprovedl a trval na tom, že ruští představitelé v Radě manipulovali touto cestou do Sýrie a uvedli ho do choulostivé situace kvůli jednání s Asadem.


Jak zdůrazňuje N-TV, až na třetí pokus byla Rada Evropy schopna zvolit novou předsedkyni Parlamentního shromáždění, kterou se stala zástupkyně Kypru Stella Kyriakidesová. Cena PACE za lidská práva byla udělena tureckému právníkovi Muratovi Arslanovi.

Materiál je třeba doplnit informací, že Rada Evropy pozastavila výkon členství zástupcům Ruské
federace – pod dnes již klasickou záminkou občanské války na Ukrajině a „anexi“ Krymu. Rusko poměrně dlouho trpělivě vyjednávalo, ale nakonec letos rozhodlo, že přestane platit svůj každoroční příspěvek této instituci (asi 22 milionů dolarů). Pro Radu to mj. znamená, že bude muset zkrátit svůj aparát.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)