Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Trump mění Spojené státy na banánovou republiku!

N-TV: Trump mění Spojené státy na banánovou republiku!

Daňová reforma Donalda Trumpa mění Spojené státy na banánovou republiku, tvrdí korespondent německého televizního kanálu N-TV.

Ilustrační foto
23. prosince 2017 - 04:20

S její pomocí budou prezident a jeho příznivci nestydatě bohatnout z prostředků ze státního rozpočtu. Dříve to bylo typické pro diktátorské africké země - a nyní za nimi USA nezaostávají.

Daňová reforma Trump sloužil v jeho podání jako obrovský vánoční dárek, ale ve skutečnosti to nemůže pomoci průměrným Američanům, ale pouze nejbohatším představitelům republikánské strany, napsal korespondent N-TV Hannes Vogel.

Na ramenou obyčejných Američanů leží břímě jeden a půl bilionu dolarů dluhů, zatímco průmysloví magnáti, miliardáři Wall Street a finanční spekulanti se obohacují na úkor státu. „S daňovou reformou mění Trump USA na banánovou republiku," zdůraznil německý novinář. V zemi sice stále existují svobodné volby, svobodný tisk a nezávislé soudnictví, ale pokud jde o korupci a sebeobohacování politických kruhů v USA už není horší, než v takových zemích, jako je Rusko, Angola či Haiti, poukázal v článku.


Američtí politici jsou zkorumpovaní, vše řídí miliardáři, a prezident utrácí peníze státu a obyvatel pro sebe a své stoupence.Dříve se to odehrávalo v afrických a latinskoamerických diktátorských zemích - nyní je stejný obraz v USA, napsal Hannes Vogel.

Prezident a jeho daňová reforma jsou krajně nepopulární. Podporuje ho pouze třetina Američanů - takové nízké hodnocení nebylo zaznamenáno u žádného amerického vůdce od konce druhé světové války. Nicméně republikáni jsou připraveni políbit Trumpovi nohy, protože jim dal propustku k moci, uvedl korespondent N-TV. Doufají, že díky této reformě dojde k nastartování ekonomiky země, a že vyhrají volby na podzim a budou se moci vyhnout výtkám, že jim údajně pomohl Vladimir Putin. Navíc chtějí zlikvidovat nenáviděný sociální stát.


Ryba smrdí od hlavy, poznamenal korespondent německého televizního kanálu. Nejvlivnější člověk v americkém vedení, který sedí v Bílém domě, se zabývá „nestydatým obohacením svým i republikánů a jejich příznivců". A nejvíce od své daňového reformy získá Donald Trump: majitel rozsáhlých nemovitostí, bude mít zisk ze svých společností v důsledku snížení daňové sazby - stejně jako řada dalších politiků Republikánské strany.

Trump může argumentovat, že daňová reforma bude pro stát štěstím, ale ve skutečnosti „si prezident a jeho oblíbenci rozdali vánoční dárek na úkor státní pokladny", uzavřel korespondent N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)