Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Na Ukrajině navrhli odstranit Avakova z čela ministerstva vnitra!

Na Ukrajině navrhli odstranit Avakova z čela ministerstva vnitra!

Ukrajinou nyní otřásá zcela nový skandál. Byl totiž zatčen syn ministra vnitra Arsena Avakova a obviněn ze zpronevěry.  Sám ministr ale věc považuje jen za nátlak na svoji osobu a nehodlá odstoupit.

Arsen Avakov, ukrajinský ministr vnitra
1. listopadu 2017 - 10:11

Poslanec Nejvyšší rady za strannu „Vlast“ Igor Lucenko řekl, že ministr vnitra Ukrajiny Arsen Avakov by měl být odvolán z funkce minimálně na dobu vyšetřování případu, ve kterém byl  zadržen jeho syn.

„Avakov během vyšetřování by měl být vyřazen z úřadu, nelépe z vlastního podnětu," napsal Lucenko na Facebooku.

A nejde jen o opozičního poslance. Zákonodárce „Bloku Petro Porošenko“ Sergej Leščenko prohlásil, že Avakov pověřil policii a Národní gardu, aby zasáhly do vyšetřování v souvislosti s jeho synem Alexandrem.

„Co se stane v Německu, Itálii nebo dokonce v Polsku? Večer téhož dne ministr oznámil svou rezignaci. Strana, která ji delegovala na vládu, se omluví lidem. Co se děje na Ukrajině? Ministr pověřuje policii a Národní gardu, aby zasahovaly do vedení vyšetřovacích akcí. Hrozí, omezením NABU. Jeho strana vydírá koalici a sračkomety píší na webu, jehož je Avakovova manželka akcionářem. Otázkou je, jak dlouho to ještě budeme tolerovat?" napsal Leščenko na své facebookové stránce.

Předtím Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) informoval o zadržení bývalého náměstka ministra vnitra a další dvou osob na základě obvinění ze zpronevěry asi 520.000 dolarů (14 milionů hřiven) během nákupu batohů pro ministerstvo v roce 2015. Mezi zadrženými byl Avakovův syn Alexander.

Ministerstvo vnitra označilo tento případ za politický a zaměřený se na diskreditaci ministra a jeho rodiny. Sám ministr prohlásil, že chtějí na něj vyvíjet tlak. Dodal, že jeho syn u soudu prokáže svoji nevinu.


Šéf ministerstva vnitra a jeho syn se  ocitli v centru korupčního skandálu v únoru 2016. Na YouTube se objevilo video, kde o nákupu batohů pro ministerstvo hovoří lidé, podobní Alexandru Avakovovi a Sergeji Čebotarjanovi (bývalý náměstek šéfa ministerstva vnitra). Jak média předpokládala, mohlo jít asi o nákup od fiktivní společnosti. Arsen Avakov zase řekl, že výběrové řízení na veřejnou zakázku batohů pro silové ministerstvo, a které měla ukazovat schéma korupce na ministerstvu vnitra, bylo transparentní.


Faktem je, že média již delší dobu hovoří o sporech v ukrajinské politické špičce, a to zejména mezi Avakovem a prezidentem Petro Porošenkem. Oba politici to popřeli. Fakt druhý je skutečnost, že korupce na Ukrajině dosahuje zcela mimořádné úrovně, srovnatelné jen s některými africkými režimy.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)