Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Na Západě existují spory ohledně jednání s Ruskem

Na Západě existují spory ohledně jednání s Ruskem

V průběhu posledních 20 měsíců se shromáždění Rady NATO-Rusko zabývala důležitými tématy, jako jsou vojenské cvičení a letecké události v blízkosti Baltského moře. Ale úředníci říkají, že na setkáních dominuje jednostranná přednáška na téma Ukrajiny a Afghánistánu.

Ze zasedání NATO
29. prosince 2017 - 03:20

Diplomatické vztahy mezi NATO a Ruskem se potýkají s obtížemi. Německo a někteří další spojenci chtějí intenzivnější dialog mezi Východem a Západem, zatímco USA a mnoho dalších nepodporují tuto myšlenku, píše v článku The Wall Street Journal Julian Barnes.

Debata v NATO o tom, jak a do jaké míry mluvit s Ruskem má zásadní význam z hlediska širšího problému. Představitelé NATO tvrdí, že jakákoli diskuse na úrovni odborníků by vypadala příliš podobně jako návrat ke staré míře angažovanosti, která proběhla před rokem 2014. Obnovení takového dialogu, podle úředníků, by nebylo přiměřené, pokud válka na Ukrajině a ruská podpora separatistů ve východní části Ukrajiny pokračuje.

Někteří úředníci na Západě říkají, že současná diplomacie použití odstrašující síly NATO na východ má výsledky, ale jiní pochybují, že tento dialog je smysluplný a zda obě strany skutečně naslouchají jedna druhé nebo to jen předstírají.


Ruský stálý zástupce při NATO Alexander Gruško řekl, že si stěžují na kvalitu diskuse, ale „v některých oblastech, konkrétních výsledků lze dosáhnout pouze prostřednictvím obnovení normálního dialogu.“ Podle Gruška NATO by chtělo "širší diskusi o vojenských aktivitách a práci, aby se zabránilo možným incidentům." To by bylo usnadněno zasedáními odborníků, ale aliance je proti.

Německo bylo nejaktivnějším účastníkem diplomatických kontaktů s Moskvou. „němečtí diplomaté tvrdí, že podle jejich názoru  intenzivnější jednání by mohlo vést k politickému pokroku a zmírnit napětí. Východní spojenci jsou mnohem opatrnější, pochybují, že ruští diplomaté jsou schopni dosáhnout pokroku a že Moskva opravdu má zájem na snižování napětí.

Ministr zahraničí Rex Tillerson uvedl, že Washington nechce, aby se pravidelná setkání změnila jenom v mluvení, ale chce "dialog s očekávaným výsledkem". Ale podle autora článku se dialog může komplikovat kvůli rozhodnutí USA dodat ukrajinské armádě smrtící zbraněmi. Někteří spojenci podporovali tento krok, jiní, zejména Německo, byli skeptičtí.

Historikové tvrdí, že je užitečné hovořit o odstranění nedorozumění a budování důvěry. Článek cituje historičku Margaret MacMillanovou, která poznamenala, že v předvečer první světové války přispěly ke konfliktu vojenské akce zaměřené na zachování míru. "Vždycky existuje problém, když si země nedůvěřují navzájem a zdá se, že to, co se zdá být obranou z vaší strany, bude jako hrozba pro druhého," řekla.

(rp,prvnizpravy.cz,WSJ,foto:arch.)