Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Naftogaz: Ukončení tranzitu plynu z Ruska? To je rozpočet na armádu!

Naftogaz: Ukončení tranzitu plynu z Ruska? To je rozpočet na armádu!

Obchodní ředitel společnosti Naftogazu Jurij Vitrenko uvedl, že pokud by Rusko odmítlo tranzit plynu přes Ukrajinu, země by utrpěla finanční ztráty srovnatelné s výdaji na rozpočet ukrajinské armády.

Ilustrační foto
28. srpna 2018 - 11:04

Řekl to ukrajinské zpravodajské agentuře UNN.

„Rusko nechce, aby ukrajina přijímala příjmy z tranzitu. Pro ukrajinský HDP je to zhruba stejně jako to, kterou ukrajinská vláda vynakládá na armádu - ve skutečnosti by to ponechalo zemi bez možnosti financovat obranu," řekl.

Podle něj v případě, že ukrajina zůstane bez tohoto zdroje příjmů, jeho finanční ztráty budou vyšší než škody, které vznikly Rusku ze všech sankcí, které mu byly uloženy.

„Dovolte mi připomenout, že ekonomická ztráta ze ztráty tranzitu pro Ukrajinu v procentech je 3%," zdůraznil Vitrenko.


Dříve ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že plynovod Nord Stream-2 neuzavírá cestu pro tranzit plynu přes Ukrajinu. Na pokračování dodávek ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu trvá nakonec i Německo, které spolu s Ruskem buduje „Nord Stream -2“.

Rusko ale nemíní nechat se Ukrajinou vydírat, nebo si nechat krást plyn dodávaný do Evropy. Proto přišlo s několika projekty plynovodu, které Ukrajinu zcela obcházejí.

(kou, prvnizpravy.cz, unn.com, foto: arch.)