Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: Rusko a USA zoufale potřebují změnu!

National Interest: Rusko a USA zoufale potřebují změnu!

Napětí ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem přivedlo svět na pokraj jaderného konfliktu.

Ilustrační foto
30.srpen 2017 - 10:15

Strany, jejichž zájmy jsou v Sýrii, pobaltských státech a na Ukrajině, musí připravit cestu pro spolupráci. K tomu, jak smířit obě strany, se vyslovila Katrina Vanden Heuvelová na sympoziu o americko-ruských vztazích, uvedl The National Interest.

Rusko-americké vztahy procházejí napjatým obdobím, řekla na symposiu o rusko-amerických vztazích Katrina Vanden Heuvelová, redaktorka The Nation Interest. Nikdy předtím neměly USA ve své ruské politice takovou potřebu střízlivého a realistického přístupu. Je načase, aby Washington zapomněl na fantasticky vynikající vztahy s Ruskem slíbené Trumpem, a stejně tak na Obamova slova o nevyhnutelné a hluboké konfrontaci s Moskvou, ale vážně se zamyslet nad naladěním vztahů s touto jadernou velmocí.

Koncem ledna zveřejnil časopis o jaderné bezpečnosti Bulletin jaderných vědců hodiny, které posunuly jadernou apokalypsu blíže k půlnoci (půlnoc je metaforické ztělesnění počátku jaderné války). Současnou situaci považuje „Bulletin" za ještě nebezpečnější, než karibskou krizi a není to náhoda. Nová studená válka mezi Ruskem a Spojenými státy probíhá přímo na třech frontách: v Sýrii; na obloze nad Baltem a na západních hranicích Ruska, kam se posunuly síly NATO; a na Ukrajině.

Rostoucí napětí se odráží v názorech Ruska a USA na sebe navzájem. V Americe je Putin vnímán jako „nemilosrdný autokrat s expanzivními myšlenkami". Je odsouzen za agresivní politiku v Gruzii a na Ukrajině a za podporu brutálního diktátora v Sýrii. Média navíc neustále prezentují předpoklady o zásahu Moskvy do průběhu prezidentských voleb a o tajné dohodě s Trumpem.
 
Rusko zase považuje Spojené státy za agresora, který usiluje být jedinou mocí ve světě. Rozšíření NATO směrem k východu pouze přesvědčil Moskvu, že se Západ na ni dívá, jako na věčného nepřítele.
 
V obou pohledech existuje určitá pravda, konstatovala Katrina Vanden Huvelová. Putin se skutečně chce upevnit na mezinárodní scéně a rozptýlit mylné představy Washingtonu o jediné nadvládě Spojených států. Amerika si myslí, že je světovým soudcem, nepostradatelnou zemí a zanedbává právo ostatních států na jejich sféru vlivu. Pentagon považuje Rusko za svého hlavního konkurenta. Spojené státy podpořily „barevné revoluce" v Gruzii a převrat na Ukrajině.
 
Přesto země, v jejichž rukou je 90% světového arzenálu jaderných zbraní, musí vytvořit pracovní vztahy. Udělení absolutoria bude vyžadovat nepřetržité úsilí zaměřené na nalezení oblastí, kde se strany dohodnou.
 
Nejdůležitější je obnovit spolupráci s Ruskem v oblasti snižování jaderných zbraní a zabránit teroristům získat přístup k jaderným materiálům. Kvůli zamezení šíření jaderných zbraní musí Moskva a Washington jednat společně.
 
Rusko a Spojené státy jsou také spojeny obavami z teroristických aktivit IS, al-Kajdy a jejich větví. Spolupráce Moskvy a Washingtonu v Sýrii je možná jediný způsob, jak obnovit stabilitu země a pomoci jí po těžké válce.
 
Washington nemá v úmyslu poslat do Sýrie velké síly dostatečné k tomu, aby svrhly Bašára Asada. Místo toho by Amerika mohla posílit spolupráci s Ruskem v boji proti teroristům a jednat společně s Moskvou jako garant příměří, uvedla novinářka.
 
Spojené státy a Rusko mají příležitost zvrátit proces budování vojenské přítomnosti na obou stranách západních hranic Ruska, a to bez jakýchkoli formálních opatření. Dohoda o umožnění Gruzii a Ukrajině zůstat nezávislé, nepřijmout obě strany, to znamená nezačleňovat je do NATO, a otevřít jim cestu jak do EU, tak do „ruského hospodářského bloku". Toto řešení výrazně sníží napětí.

 
Moskva a Washington mohou také spojit své síly za účelem provádění ustanovení minských dohod o Ukrajině. Následné zrušení sankcí může být doprovázeno referendem o statusu Krymu pod mezinárodním dohledem a pod záštitou OSN.
 
Uvolňování s Ruskem vyžaduje kompetentnost, vytrvalost a skutečnou odvahu od amerického vedení. Donald Trump, soudě podle jeho jednání, postrádá potřebnou pevnost charakteru a schopnost sledovat konzistentní a vyváženou politiku, podotýká však Katrina Vanden Heuvelová.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)