Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

NATO: Rusko není hrozba, Rusko je hrozba, Rusko není....

NATO: Rusko není hrozba, Rusko je hrozba, Rusko není....

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro Foreign Policy uvedl, že Rusko neohrožuje alianci, i když před několika dny tvrdil opak.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
22. února 2018 - 04:20

"Za prvé nevidíme žádnou hrozbu vůči žádnému z členských zemí NATO a i o hypotetické situaci vždy mluvím opatrně," prohlásil („First, we don’t see any threat against any NATO ally and therefore, I’m always careful speculating too much about hypothetical situations.“)

Koncem minulého týdne na Mnichovské konferenci o bezpečnosti Stoltenberg řekl, že „jaderná hrozba je opět na programu jednání", neboť „Rusko porušuje smlouvu INF". Doslova o den později obvinil Moskvu z rozpoutání "nových jaderných závodů" a dodal, že „partneři NATO jsou znepokojeni".

Rusko varuje před hrozbou: Rozpočet NATO bude 14krát vyšší než ruský!
CounterPunch: Pobaltské státy, klid! Ruský medvěd nikam nejde!

Moskva v posledních letech opakovaně vyjádřila znepokojení nad nebývalou aktivitou NATO u svých západních hranic. Aliance neustále rozšiřuje své iniciativy a vysvětluje své činy tím, že „zadržuje ruskou agresi". Generalita aliance neustále přiživuje paranoie o „ruském“ útoku na pobaltské země a Polsko, což s nadšením opakuje politické elita těchto zemí. Ovšem aniž by vysvětlila, jaký důvod by mělo Rusko k napadení, zejména malých zemí Pobaltí, a co by tím získalo, kromě odsouzení celého světa a patrně krvavé velké války.

Potom si musíme položit logickou otázku, kdo je tedy onou hrozbou míru? A komu vlastně svěřujeme do rukou rozhodování o válce a míru?

Rusko neustále prohlašuje, že neohrožuje žádnou zemi NATO a nemá to ani v úmyslu. Na druhé straně ale nebude ignorovat akce, které by mohly být pro jeho zájmy nebezpečné.


Naprosto schizofrenická prohlášení lídrů NATO musí Moskva zákonitě sledovat se silným znepokojením. Ostatně a bez ohledu na slova je prostou skutečností, že rozšiřování aliance a nárůst výdajů na armády zemí NATO dosahují bezprecentních ukazatelů od skončení studené války. Tedy, pokud opravdy kdy skončila.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)