Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

NBC: „Russiagate“ demokraté do „Watergate“ nedotáhnou!

NBC: „Russiagate“ demokraté do „Watergate“ nedotáhnou!

Je mi líto, milí demokraté, ale „Russiagate" ve svém rozmachu nedosahuje úrovně skandálu Watergate, uvedla advokátka Suzanne Garmentová ve svém článku pro NBC News.

Ilustrační foto
23. října 2017 - 11:04

Poznamenala, že proti Nixonovi existovaly jasné důkazy, ale o Trumpových vazbách s Moskvou se pouze mluví, ale nemohou nic dokázat.

Podle nedávného průzkumu 40% Američanů považuje škandál spojený s Donaldem Trumpem za vážný jako Watergate. Podle právníčky Suzanne Garmentové to znamená, že asi 75% demokratů a 7% republikánů sleduje vývoj tohoto skandálu, stejně jako děti na zadním sedadle auta, které rozčilují rodiče: „A už jsme přijeli? Už jsme téměř tam? Už, už jsme přijeli? "

Po mnoho měsíců v novinových sloupcích, v rozhovorech na kabelové televizi i v kancelářích lidé hovoří o chování Trumpa. Ale autorka článku píše: „Nemylte se!“ Aféře Watergate předcházelo 25 let rostoucí nenávisti vůči Nixonovi a 10leté podráždění z války ve Vietnamu. A pokud Watergate označuje Garmentová hurikánem kategorie pět, „současné ruské vyšetřování spíše připomíná špinavou vodu, stříkající kolem kotníků Trumpa“.


Vyvrcholením skándálu Watergate se dosáhlo díky přítomnosti silného důkazu zvukových záznamů, které ukázaly, že prezident nařídil ututlat případ vloupání do komplexu „Watergate“ - stejně jako na chování Nixona.

Ruské vyšetřování se zatím pochlubit takovými důkazy nemůže. Ještě stále není známo, co přesně by mohl Trump skrývat. Kromě toho ještě neexistují žádné důkazy o tom, že byl zapojen nebo mohl být zapojen do nějakého závažného zločinu, uvedla autorka článku.

Ostatně i v případě Nixona jsou stále bílé skvrny. Například není jasné, proč Nixon nezničil všechny důkazy, ačkoli takovou příležitost měl. Lidé navíc nezáleželo ani na samotném vloupání do ústředí demokratů, nýbrž na skutečnosti, že se Nixon snažil zabránit vyšetřování tohoto případu.

Z tohoto pohledu se sám Trump ujal řady opatření proti rozvinutí vyšetřování „ruského případu". V tomto případě to však není otázka impeachmentu, jelikož vyšetřování nemá žádný důkaz o tom, že má tajnou dohodu s Ruskem, které se údajně snažilo ovlivnit výsledky voleb do roku 2016. I kdyby jeho poradci měli takovou dohodu, nemusel o tom Trump vůbec vědět, napsala.


Watergate se stal Watergatem kvůli tomu, že Nixon věděl o své vině a nezničil přímé důkazy. V případě Trumpa existují pouze svědectví, které údajně směřují nějakým směrem. „Ačkoli případ Nixon může vypadat jako zřejmá analogie, otázka je stále otevřená. Dosud jsme nedojeli. A stále máme před sebou dlouhou, dlouhou jízdu," uvedla poněkud depresivně NBC News.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, foto: arch.)