Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

NBC: Tillerson navrhl Rusku vytvoření bezletových zón v Sýrii. Je to past?

NBC: Tillerson navrhl Rusku vytvoření bezletových zón v Sýrii. Je to past?

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson řekl o americké ochotě spolupracovat s Ruskem na stabilizaci situace v Sýrii, která bude zahrnovat společné vytvoření bezletových zón, uvedla NBC.

Rex Tillerson, ministr zahraničí USA
6.červenec 2017 - 11:05

USA jsou připraveny spolupracovat s Ruskem na vytvoření bezletových zón v Sýrii, řekl americký ministr Rex Tillerson. Tato práce může zahrnovat i další opatření ke stabilizaci syrské situace, hlásila americká televize NBC. Tillerson řekl, že nestabilní situace v Sýrii bude jedním z témat rozhovoru Donalda Trumpa a Vladimira Putina.
 
„Spojené státy a Rusko mají rozhodně nevypořádané neshody na některé problémy,“ konstatoval americký ministr zahraničí s tím, že „v případě, že obě země budou společně pracovat na stabilizaci (situace) v regionu, může to položit základ pro pokrok při konstrukci politické budoucnosti Sýrie “.
 
Spojené státy a Rusko mohou být nazýváni spojenci v boji proti IS v Sýrii, ale často se hádají kvůli tomu, že Moskva podporuje syrského prezidenta Bašár Asada, kterého USA obviňují z použití chemických zbraní a dalších trestných činů, uvedla americká  televize.

Bezletová zóna v Sýrii pomůže americkým spojencům, bojovníkům IS
AC: USA neodstraní Asada bez rozpoutání světové války!

„Na Rusku, které je garantem Asadova režim v zemi, a které dříve než ostatní zasáhlo do syrského konfliktu, leží odpovědnost, aby mohly být uspokojeny potřeby syrského lidu, a země osvobozené od IS a jiných teroristických skupin, nebudou neoprávněně vráceny nebo obsazeny jakoukoliv syrskou skupinou,“ řekl Rex Tillerson.
 
Americké ministerstvo zahraničí, jak uvedl Tillerson v rozhovoru s novináři, konstatovalo, že americko-ruské vztahy jsou na „velmi nízké“ úrovni, ale dodal, že USA a Rusko „určily oblasti, v nichž musí být totožné zájmy“. Sýrie je určitě oblast, kde je situace „velmi komplikovaná“.
 
Podle Tillersona, je předčasné předpovídat pozici Ruska, ale obě země „začaly usilovat o obnovení důvěry, jak na vojenské, tak i na diplomatické úrovni“, uvedla NBC.

Není ovšem přesně jasné, co vytvářením „bezletových zón“ v Sýrii má Tillerson na mysli. Dosavadní představy o bezletových zónách Západu v Sýrii ve své podstatě měly ochromit syrské a ruské vojenské letectvo, a byly logicky Ruskem i Sýrií odmítnuty (Návrhy na vytvoření bezletové zóny nad Sýrii dokonce odmítl bývalý americký prezident Barack Obama jako "bezpečnou" cestu k třetí světové válce - pozn. red.). Může se tak jednat ze strany Washingtomu o jakousi méně nápadnou past pro Moskvu a Damašek?

Nyní, po určení tzv. "bezpečných zón", lze předpokládat, že Spojené státy usilují o ochranu protiasadovské opozice, která, podle Washingtonu, bojuje s teroristy. Nelze ovšem vyloučit, že právě s vědomím již existujících „bezpečných zón“, může Rusko na takový „kompromis“ ohledně „bezletových zón“ nakonec přistoupit. Mohlo by to vést k politickému dialogu Asadovy vlády s opozicí. Na druhé straně bude jistě Rusko, které trvá na celistvosti arabské země, na pozoru před rozdělením Sýrie na několik samostatných útvarů.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, foto: arch.)