Svátek má: Marián

Zprávy

Velikost textu:

Nejen Londýn a Paříž i organizace OPCW dostala nepříjemné otázky

Nejen Londýn a Paříž i organizace OPCW dostala nepříjemné otázky

Stálá ruská mise v Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) zaslala technickému sekretáři organizace seznam 13 otázek týkající se kauzy otravy bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery v Salisbury.

Maria Zacharová, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí
2. dubna 2018 - 06:20

Zejména ruská strana má zájem o jakou pomoc Londýn požádal OPCW a zda Spojené království poslalo technickému sekretáři další informace o vlastním vyšetřování.

Seznam otázek pro OPCW
 1. Jakou pomoc požadoval Londýn od technického oddělení OPCW?
 2. Má technické oddělení OPCW v úmyslu předat  předepsaným způsobem s Výkonnou radou, včetně, samozřejmě, s Ruskem, informace, které Britové poskytli technickému oddělení  podle čl. 38  Úmluvy (technické posouzení při provádění ustanovení této Úmluvy, včetně posouzení plánovaných a neuvedených chemických látek)?
 3. Poslala britská strana technickému oddělení další informace o svém vlastním národním vyšetřování (operační, lékařské, právní atd.)?
 4. O jaké potvrzení Britové požádali technické oddělení OPCW: je to jen fakt o použití nervové látky a nebo je to "novičok" podle západní klasifikace?
 5. Jaké údaje a důkazy poskytly Britové technickému oddělení (vzorky, výsledky vlastní analýzy vzorků, jiné důkazy)?
 6. Kdo vedl skupinu odborníků OPCW na návštěvě ve Velké Británii? Kteří odborníci jsou ve skupině? Jak dlouho fungují? Kdo s nimi spolupracoval?
 7. Jaký byl postup výběru vzorku, byl základním principem CWC zjištěným při vyšetřování (tzv. "Custodie")?
 8. Které certifikované laboratoře budou analyzovat vzorky získané technickým oddělením OPCW během návštěvy svých odborníků ve Spojeném království?
 9. Jak dlouho bude technickému oddělení OPCW trvat příprava výsledného stanoviska?
 10. Bude technické oddělení  OPCW souhlasit s tím, aby Spojené království zveřejnilo materiály pro šetření zemí EU (podle dostupných informací se Francie plně zapojila do šetření)?
 11. Oznámila Francie technickému oddělení OPCW své zapojení do technické pomoci požadované Spojeným královstvím?
 12. Předala Francie materiály svého vlastního šetření (případně) technickému oddělení OPCW?
 13. Může technické oddělení OPCW poskytnout Rusku materiály pro případné šetření francouzského šetření ohledně jeho výsledků? Pokud ne, proč?
šetření ohledně jeho výsledků? Pokud ne, proč?

Aktuality z OPCW

Francouzský prezident navštívil OPCW
Prezident Francouzské republiky Emmanuel Macron, navštívil 21.března 2018 ředitelství Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu, kde se setkal s generálním ředitelem OPCW Ahmetem Üzümcü.

Generální ředitel OPCW navštívil Spojené státy
Generální ředitel 20.března vystoupil v New Yorku před Radou bezpečnosti OSN.


(rp,prvnizpravy.cz, rt, opwc, mid.ru, foto:arch.)