Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Němci chtějí plyn z Ruska, Nord Stream-2 už má stavební povolení

Němci chtějí plyn z Ruska, Nord Stream-2 už má stavební povolení

Ministerstvo energetiky spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko schválilo stavební povolení pro společnost Nord Stream 2. V moři u Stralsundu je třeba postavit úsek potrubí o délce 55 kilometrů.

Ilustrační foto
1. února 2018 - 03:20

Výstavba německo-ruského plynovodu Nord Stream-2 překonala další překážku. Bergamt Stralsund, který je zodpovědný za schválení těžby v zemi, jakož i v souvisejícím kontinentálním šelfu a teritoriálním moři v německých pobřežních vodách, dal ve středu zelené světlo pro stavbu.

„Navrhovatel projektu společnost Nord Stream AG-2 dodala všechny potřebné dokumenty, stejně tak zvážil a zapracoval  obdržené připomínky a námitky orgánů, sdružení a soukromého sektoru, Stralsundský báňský úřad (Bergamt Stralsund) poté prohlásil výstavbu a provoz potrubí přes 55 kilometrů v německém teritoriálním moři za přípustné. To se týká oblasti Baltského moře, které patří k německému území, " uvedlo ve středu Ministerstvo energetiky státu Meklenbursko-Přední Pomořansko.

"Ministerstvo jednalo na základě právních předpisů a zejména se ujistilo, že zásahy do životního prostředí jsou plně kompenzovány," uvedl ministr energetiky Christian Pegel. Ministr zdůraznil, že přestože zemní plyn není obnovitelným zdrojem energie, jako přechodná technologie produkuje při spalování méně škodlivých výparů než ropa nebo uhlí.


"Povolení v úseku německého teritoriálního moře je součástí celkového projektu Nord Stream-2 přes Baltské moře od ruského zálivu Narva až po Lubmin. Potrubní systém Nord Stream-2 se skládá ze dvou paralelních úseků potrubí o průměru 1,2 metru s přepravní kapacitou přibližně 27,5 miliard metrů krychlových plynu za rok. Plánuje se přemístění plynovodu Nord Stream-2 co nejblíže plynovodu Nord Stream-1, který je v provozu od roku 2011, "uvedlo ministerstvo.

Do konce roku 2017 úřad již udělil první dílčí schválení. Spolková námořní a hydrografická agentura je zodpovědná za přibližně 31 kilometrů úsek v německé exkluzivní ekonomické zóně.

Potrubí o délce 1. 200 kilometrů dodá potřebný plyn z Ruska přímo do Německa. V rámci EU je miliardový projekt kontroverzní. Koncem listopadu dánský parlament schválil zákon, který umožňuje zakázat stavbu „Nord Stream - 2“ v jeho teritoriálních vodách, ale zatím jde jenom o gesto. „V případě zákazu se posune potrubí o 10km dále,“ připustil i tuto možnost Sergej Serdjukov  ze společnosti Nord Stream AG-2.

Především východoevropské členské státy EU kritizují stavbu jako politicky motivovanou a obávají se energetické bezpečnosti. Polsko a pobaltské státy chtějí zabránit projektu Nord Stream-2. Spolková německá vláda však tuto výstavbu podpořila.

USA kritizují Nord Stream-2, chtějí evropský trh pro sebe

Eugen Weinberg, vedoucí komodit oddělení analýz u Commerzbank ve Frankfurtu říká: „Jistě by bylo Německo s plynovodem Nord Stream-2 v ještě lepší pozici, ale není otázkou ohrožení energetické bezpečnosti Německa. Nord Stream-2 je spíše "luxusním problémem". Potrubí, terminály, skladovací kapacity a energetická infrastruktura v Evropě a Německu jsou dostatečné, aby zajistily, že poptávka nebude z dlouhodobého hlediska ohrožena. "

Gazprom dceřiná společnost Nord Stream-2 přivítalo schválení. Jedná se o "důležitý mezník ve víceúrovňovém schvalovacím procesu pro celý náš projekt," řekl Jens Lange z Nord Stream-2 v Německu. Podle mluvčího by na základě schválení měly začít stavební práce na staveništi, jako je vyčištění staveniště na místě přistání v Lubminu, kde ústí již potrubí Nord Stream-1, které od roku 2011 přepravuje ruský zemní plyn do Německa. Podle průzkumu stavba Nord Stream-2 by mohla být zahájena v německém teritoriálním moři v polovině května po ukončení sezóny sleďů.

Společnost Nord Stream-2 také čeká další schvalovací řízení, například v Rusku, Finsku, Švédsku nebo Dánsku.

(rp,prvnizpravy.cz,dwn,foto:arch.)