Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Německá novinářka: Nežádoucí témata jednoduše nejsou schválena

Německá novinářka: Nežádoucí témata jednoduše nejsou schválena

Německá novinářka z TV kanálu WDR Claudia Zimmermanová objasnila v rozhovoru pro RT, jak se německé média vypořádávají s problémem migrační krize, stejně jako s dalšími akutními a nežádoucími tématy.

Claudia Zimmermanová, novinářka
11.srpen 2017 - 07:20

Podle Zimmermanové, v různých médiích, kde se píše  o politice německé kancléřky Angely Merkelové a uprchlících , tak všechny materiály s nádechem kritiky prostě nejsou schváleny.

"Důvodem je jednoduchý, tlak jde seshora dolů. To znamená, že nechtěná témata jednoduše nejsou schválena. A novinář nemá ani šanci nabídnout takové téma. A v minulosti jsem tomu čelila. Bohužel i teď. Poslední rok byl stejný, " řekla novinářka.

Jak řekla Zimmermanová, tento přístup se používá nejen při zpravodajství o  uprchlících. Podobné metody se používají při pokusu napsat například něco o ruském nebo syrském tématu.

"Totéž se týká krymského tématu. Zjistila jsem, že informovanost v německých médiích je velmi nevýrazná. Chtěla bych, aby toto téma bylo pokryto podstatněji a pečlivěji. Myslím, že by se tento aspekt mohl změnit. Když se mi to stalo minulý rok, řekl mi jeden kolega. Nabídla jsi dobré materiály o Sýrii. Chtěla jsem mluvit o krásné Sýrii. O tom, jak je krásné, že tam oslavují svátky a že není všude válka. Redakční rada nechtěla toto téma schválit, "dodala novinářka.

Zimmermanová se domnívá, že je nyní v médiích téměř normální, že se nemluví o některých věcech a chtce, aby se více kolegů rozhodlo ke kritičtějšímu pohledu na událostí.

Moje žurnalistická kariéra v Německu končí, řekla Zimmermanová po kontroverzní citaci k uprchlické krizi

Zimmermanová si vzpomněla  jak měla prvně problémy v práci, v lednu 2016, kdy v rozhovoru  pro nizozemské rozhlasové vysílání  L1 Limburg řekla, že německá vláda pokrývající téma uprchlíků provládním způsobem.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)