Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Německo chce prodloužit kvůli migrantům hraniční kontroly o čtyři roky

Německo chce prodloužit kvůli migrantům hraniční kontroly o čtyři roky

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière ve čtvrtek oznámil, že Berlín prodlouží hraniční kontroly o dalších šest měsíců, což znamená, že kontroly v Alpách zůstávají v platnosti.

Ilustrační foto
13. října 2017 - 06:20

Zvláštní nařízení, které má přednost před otevřenými hranicemi Schengenské dohody, by mělo skončit 11. listopadu. Ministerstvo vnitra uvedlo, že rozhodnutí se dotýká pouze pozemní hranice s Rakouskem a letů z Řecka do Německa.

De Maizière uvedl, že řada teroristických útoků v Německu a Evropě byla důvodem pro prodloužení hraničních kontrol.

"Stále chybí ochrana vnějších hranic EU, stejně jako kontrola značné části nelegálního přistěhovalectví v rámci schengenského prostoru," uvedl ministr.


Německý ministr vnitra uvedl, že rozhodnutí bylo učiněno po jednáních s partnery z EU.

"Kompletní návrat do schengenského prostoru bez hraničních kontrol je možný pouze tehdy, pokud to dovolí celkový pozitivní vývoj," dodal.

Ve čtvrtek také Dánsko oznámilo prodloužení hraničních kontrol na hranicích s Německem. Kodaň rozhodnutí zdůvodnila  obavami z terorismu.

EU chtěla zrušit hraniční kontroly do konce roku. Německo je však jednou z pěti zemí, které se snaží změnit pravidla tak, aby hraniční kontroly zůstaly v platnosti ještě další čtyři roky.

(rp,prvnizpravy.cz,thelocal,foto:arch.)