Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Německo nasazuje trojské koně ke kontrole PC komunikace, a jak u nás?

Německo nasazuje trojské koně ke kontrole PC komunikace, a jak u nás?

Německo postupně zesiluje cenzuru a zvyšuje státní kontrolu nad provozem v počítačovém světě.

Ilustrační foto
2. února 2018 - 03:20

Podle tzv. cenzurního zákona z dílny ministra spravedlnosti Heiko Masse dnes široce používané „státní“ trojské koně způsobují rozhořčení. Používají se ke špehování smartphonů, notebooků a počítačů.

Státní trojské koně jsou speciální programy určené k dekódování zpráv odesílaných smartphony, zejména v chatech. Není to německý vynález. Například v Mexiku jsou státní trojské koně používány k monitorování a špehování mimo jiné i komunikace drogových gangů a různých kartelů. Použití trojských koní je však vázáno přísnými, dobře definovanými pravidly.

Německý ministr: Neexistuje právo na svobodu projevu na Facebooku!

Tato jasná pravidla, ale nejsou v Německu. Je však jisté, že tyto státní trojské kmeny používá Spolkový kriminální úřad (BKA)  ve velkém měřítku. Samozřejmě, BKA odmítl "z důvodů vyšetřování" informace o tom, jak často trojské koně již byly použity. Vyšetřovatelé také odmítají termín Státní trojský kůň pro software, který byl vytvořen výhradně pro špehování soukromých zpráv odesílaných prostřednictvím smartphonů, notebooků a počítačů. Upřednostňují výraz zdrojové telekomunikační monitorování (Source TKÜ). Stejně tak jako Maas nehovoří o cenzurním zákonu (ačkoli to není nic jiného), ale spíše o zákonu o kontrole sítí.

Nicméně se proti cenzurnímu zákonu objevují občanské protesty. Lidé v zemi již nejsou ochotni vzdát se bezbranně snoopingovému, sledovacímu a cenzurnímu státu na německé půdě. Vzpomínky na nejtemnějších dvanáct let německých dějin nejsou ještě tak vybledlé, podobně jako vzpomínky na 40 let režimu SED a vězení Stasi, jak se píše v časopise Horch und Guck.

(rp,prvnizpravy.cz,freiewelt,foto:arch.)