Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Německo pro Putinův plán mírových jednotek OSN v Donbasu!

Německo pro Putinův plán mírových jednotek OSN v Donbasu!

Zatím ještě není jasné, zda je to světlo na konci tunelu ukrajinského konfliktu. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel přivítal návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na mírovou misi OSN na východě Ukrajiny.

Sigmar Gabriel a Angela Merkelová
6.září 2017 - 04:20

„Putin veřejně navrhl, co jsme oba (Gabriel a Angela Merkelová) od něj požadovalo několik týdnů a měsíců a to, co předtím odkláněl - mírovou misi ve východní Ukrajině k plnění příměří. Pokud je opravdu šance, je třeba ji využít. Potřebujeme více, nikoli méně politiky détente, to je naším úkolem,“ citovala ministra z posledním zasedání Spolkového sněmu RIA Novosti.

Později médiím řekl, že „pokud by se to podařilo, byl by to první velký krok ke zrušení sankcí ve vztahu k Rusku“.


Putin v úterý řekl, že podporuje myšlenku vyslání mírových jednotek OSN na Ukrajinu. Zároveň prezident zdůraznil, že se jedná pouze o zajištění bezpečnosti pracovníků OBSE.

Podle ruského vůdce je pro vstup mírových sil do Donbasu nutné vyřešit problém s oddělením bojujících stran, odvozu těžké techniky a vytvoření přímého kontaktu se zástupci samozvaných republik DLR a LLR. Putin poznamenal, že pověřil ministerstvo zahraničí, aby předložilo příslušné usnesení Radě bezpečnosti OSN.


Ukrajina uvedla, že je připravena diskutovat ruský návrh v OSN. Nicméně rovněž poznamenala, že se její pozice na zavedení mírových sil do Donbasu netýká jen „linie střetu“, ale celého území Donbasu a zejména ukrajinsko-ruských hranic. Navíc ukrajinská vláda nehodlá vést přímé rozhovory s DLR a LLR.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)