Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

Německo: Vláda nepotřebuje rady amerického velvyslance!

Německo: Vláda nepotřebuje rady amerického velvyslance!

Německo si v oblasti bezpečnosti stanoví vlastní standardy, uvedla kancléřka Angela Merkelová v reakci na výzvu velvyslance USA Richarda Grenella k omezení spolupráce s čínskou společností Huawei, napsal Der Spiegel.

Bundestag
13. března 2019 - 10:15

Jeden ze stranických kolegů kancléřky dodal, že Německo rady a přání Grenella nepotřebuje.

Navíc časopis upozornil, že Spolkový úřad pro informační bezpečnost Německa dosud nenašel důkaz o podezření ze špionáže čínských společností.

Angela Merkelová podle Der Spiegelu odmítla hrozby amerického velvyslance v Německu Richarda Grenella. Jak časopis připomněl, Grenell varoval, že Spojené státy mohou omezit nebo dokonce zrušit spolupráci s německými zpravodajskými službami, pokud Německo podpoří čínský koncern Huawei při vývoji mobilních sítí 5G.

Německá kancléřka řekla: „Stanovujeme si vlastní standardy." Zdůraznila také, že „pro německou vládu je bezpečnost důležitým faktorem, včetně rozvoje sítí 5G“.

 
Ostatní členové vládní strany CDU také reagovali na vyhrůžky šéfa americké diplomatické mise. Mluvčí pro oblast zahraniční politiky Jürgen Hardt poznamenal: „Naším cílem je vytvořit nejlepší a nejbezpečnější síť pro Německo.“Pozice byla jasněji vyjádřena výkonným tajemníkem frakce Michaelem Grosse-Brömerem: „Německá vláda nepotřebuje přání a rady amerického velvyslance k tomu, jaké kroky podniknout v oblasti bezpečnostní politiky."
 
Merkelová zároveň dodala, že Berlín bude diskutovat o „podobných otázkách“ s americkými i evropskými partnery, uvedl časopis.

Der Spiegel připomněl, že kancléřka nedávno oznámila podmínky spolupráce s Huawei. Podle nich je nutné se ujistit, že „čínské úřady nemají přístup k žádným z čínských zařízení provozovaných v Německu". Celkově je nutné společně s Čínou najít způsob ochrany práv duševního vlastnictví.
 
Zároveň publikace uvedla, že Spolkový úřad pro informační bezpečnost Německa dosud nenašel konkrétní důkazy o podezření ze špionáže čínských telekomunikačních společností. Navzdory tomu německé zpravodajské služby již nyní modelují opatření proti čínským podnikům.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)