Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Německý analytik: Média nemají zájem na pravdě o Sýrii

Německý analytik: Média nemají zájem na pravdě o Sýrii

Německý politolog, expert na Střední východ a bývalý dopisovatel pro Die Zeit Michael Lüders v talk show na ZDF uvedl, že německá média dávají přednost vytváření zjednodušeného obrazu syrského konfliktu.

Ilustrační foto
11.duben 2017 - 11:04

Hovoříme-li o chemickém útoku v Idlibu, Lüders řekl, že média nerozumí situaci, pospíchala, aby hodila vinu na syrské vládní síly. Zatím se takové případy se obvykle vyskytují v očekávání rozsáhlých jednání a transakcí, a mohou se odehrávat pod „falešnou vlajkou“, upozornil.

„To vše je možné zjistit, jestli chcete, ale pak, samozřejmě, se narušuje obraz nepřítele. Pak nelze říkat: ti jsou dobří a my jsme s nimi, a ti špatní,“ poznamenal Lüders a zdůraznil, že tento obraz je vzdálen realitě.

Egypt zadržel „výrobce“ snímků „zraněných dětí z Aleppa"

Připomněl, že obraz nepřítele pomáhají vytvářet fotografie, podobné jako fotce zkrvaveného chlapce Omrana z Aleppa, který byl údajně zraněn při ostřelování. Tento obrázek v srpnu 2016 obletěl titulní strany novin po celém světě a stal se symbolem války v Sýrii, a demonstroval „zvěrstva“ ze strany vlády.

Snímek udělal fotograf „Mediálního centra Aleppo“ (Aleppo Media Center) - organizace, která se stala zdrojem informací pro téměř všechny západní média. Středisko je financováno z prostředků Evropské unie, zejména francouzského ministerstva zahraničí, řekl Lüders. Autor známé fotky, jak se později ukázalo, je úzce spojen s ozbrojenci – na jedné z fotografií je zachycen s džihádisty odřezávající dítěti hlavu pro propagandistické video.

„To, co se děje s dětmi v Sýrii je strašlivé, ale podlé je, jak pochybná mediální centra, financovaná námi, evropskými daňovými poplatníky, používají džihádistické skupiny, které na oplátku prezentujeme jako bojovníky za svobodu,“ uvedl analytik.

Lüders řekl, že žádný německý novinář nemluví o těchto vztazích. „Člověk má dojem, že tím se nemáme zabývat, a je třeba podporovat obraz nepřítele,“ dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: arch.)