Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Německý ministr zahraničí: Američané si myslí, že svět je arénou k boji!

Německý ministr zahraničí: Američané si myslí, že svět je arénou k boji!

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel obvinil Spojené státy, že považují svět za arénu pro boj. Uvedl to ve čtvrtek v Hamburku při jedné z akcí, které se konaly v předvečer summitu G20.

Sigmar Gabriel, německý ministr zahraničí
7.červenec 2017 - 10:15

„Domnívám se, že u Američané je složitý pohled na svět,“ řekl Gabriel. „Věří, že mezinárodní spolupráce není tvořena na základě zvykového práva, ale, abych tak řekl, že je arénou pro boj, kde silnější hledá spojence pro boj proti jinému," cituje ministra TASS.

„Vystupujeme za sílu práva, nikoliv za právo silnějšího. V tom ve skutečnosti spočívá konflikt, který v současné době máme s Američany,“ zdůraznil šéf německého ministerstva zahraničí. Zároveň ovšem poznamenal, že je třeba zachovat dialog „s Američany a jejich prezidentem“.

Merkelová: Světový řád se mění - USA už nechtějí být jeho garantem
Vládnoucí koalice v Německu odmítla označit Spojené státy „přítelem“!


Podle tiskové služby německého ministerstva zahraničí, v pátek na summitu G20 bude Gabriel jednat s americkým protějškem Rexem Tillersonem. „Důraz bude kladen na současné mezinárodní otázky, zejména na krizi v oblasti Perského zálivu, situací na Ukrajině a v Sýrii,“ uvedlo německé ministerstvo zahraničí.

V poslední době se Německo a Spojené státy dostaly do tvrdých sporů. Ať už se to týkalo financování NATO, dohody o klimatických změnách nebo připravovaných sankcí USA proti Rusku, které ale mají zasáhnout evropské, resp. německé firmy, které se podílí na ropných a plynových projektech s Ruskem. Jako je například „Nord Stream-2“.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)