Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Německý ministr zahraničí varuje USA před rozpoutáním chaosu v Iránu!

Německý ministr zahraničí varuje USA před rozpoutáním chaosu v Iránu!

Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl v rozhovoru pro noviny Passauer Neue Presse, že americké sankce by mohly vyvolat vzestup radikálních sil a uvrhnout Írán do chaosu.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
9. srpna 2018 - 10:10

„Izolace Íránu může být podnětem radikálním a fundamentalistickým silám. Chaos v Íránu, s kterým máme již zkušenosti v Iráku a Libyi, by mohl dále destabilizovat již tak neklidný region,“ zdůraznil Maas.

„Každý, kdo doufá v „změnu režimu", by neměl zapomenout na to, co následuje, a může nám přinést ještě větší problémy," varoval Maas.

Předtím prezident USA Donald Trump prohlásil, že první balíček amerických sankcí proti Íránu, oficiálně vstoupil v platnost, slíbil posílit omezující opatření v listopadu a řekl, že je veden pouze snahou o „světový mír“.


Sankce mají být uloženy „na nákup a akvizice amerických dolarových bankovek íránskými orgány, na íránský obchod se zlatem a drahýmy kovy, prodeje či převodu do nebo z Íránu grafitu a kovů, jako je hliník a ocel, uhlí, software pro řízení průmyslových procesů, některé dohody s iránským rijalem, některé transakce související s problematikou iránského veřejného dluhu a iránského automobilového odvětví".

Dohoda mezi Íránem a šesti mezinárodními zprostředkovateli (Rusko, Spojené státy, Británie, Čína, Francie, Německo) byla uzavřena v červenci 2015. Dojednal omezení týkající se rozvoje iránského jaderného programu výměnou za zrušení hospodářských a finančních sankcí (ustanovení vstoupilo v platnost dne 16. ledna 2016).

Americký prezident Donald Trump 8. května oznámil stažení z íránské dohody a nadcházející obnovení sankcí, dokud iránské orgány nezmění svou domácí i zahraniční politiku. Zbývající členové smlouvy stále dohodu dodržují. Evropská komise v pondělí uvedla, že od 7. srpna bude EU blokovat sankce USA vůči Íránu, aby ochránila evropské společnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, pnp.de, foto: arch.)