Svátek má: Vlastimil

Zprávy

Velikost textu:

Německý ministr zahraničí vyzývá k nové politice uvolnění s Ruskem

Německý ministr zahraničí vyzývá k nové politice uvolnění s Ruskem

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v rozhovoru s RT uvedl, že je nutná nová politika uvolnění s Ruskou federací.

Sigmar Gabriel, německý ministr zahraničí
22.září 2017 - 10:10

Sigmar Gabriel patří mezi ojedinělé západní politiky, kteří sice trvají na výhradách vůči Rusku, ale na druhou stranu nechtějí tyto rozpory zavést do podoby "studené války" a upřimně se děsí, kam by vedla spirála nepřátelství v Evropě.

„Krym a samozřejmě konflikt na východě Ukrajiny, v němž je Rusko nějakým způsobem zapojeno, jinak by neexistoval žádný formát „normanské čtyřky": Rusko, Ukrajina, Německo, Francie, které se snaží tento problém vyřešit. Navzdory těmto konfliktům si myslím, že bychom měli všichni mít zájem o zahájení nové fáze politického uvolňování," řekl ministr.


Podle něj bývalý německý kancléř Willy Brandt „začal svoji politiku uvolňování se SSSR uprostřed nejčernější hodiny studené války, kdy byly do Prahy přivezeny vojenské jednotky".

„Myslím, že potřebujeme vizi nového soužití v Evropě. Podívejte se na Severní Koreu, co se tam děje. Pokud USA, Čína, Evropa a Rusko nebudou spolupracovat, tak podobné problémy ve světě nevyřešíme," dodal Gabriel.

Zdůraznil rovněž, že „potřebujeme novou politiku uvolnění s Ruskem navzdory skutečnosti, že kvůli Krymu a Ukrajině máme vážný konflikt."

Nedávno Gabriel v rozhovorech s ministrem zahraničí USA Rexem Tillersonem varoval před rizikem zpřísnění politiky vůči Rusku.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)