Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Německý politik: V Gruzii a na Ukrajině Západ nepoužil představivost!

Německý politik: V Gruzii a na Ukrajině Západ nepoužil představivost!

Během krize v Gruzii a na Ukrajině, Západ „neprokázal představivost“ a jednal „bezcharakterně“ prohlásil bývalý poradce bývalého kancléře Helmuta Kohla.

Horst Teltschik, poradce bývalého kancléře Kohla
26. prosince 2017 - 07:05

Jak zdůraznil Die Freiheitsliebe, Horst Teltschik se rovněž domnívá, že tím, že by se uskutečnilo paralelní jednání s Ruskem o přidružení Ukrajiny k EU, dalo se vyhnout konfliktu.

Na setkání s novináři v Berlíně diskutovali němečtí politici o rostoucím napětí v posledních letech mezi Ruskem a Západem, napsal Die Freiheitsliebe. A byla to vesměs obžaloba politiky Západu, která vedla k současné neblahé situaci ve vztazích s Ruskem.

Během krize v Gruzii a na Ukrajině, Západ „neprokázal představivost“ jednal „bezcharakterně“, a tudíž definitivně „ztratil jedinečnou šanci 90. let“ naladit vztahy s Ruskem, uvedl Horst Teltschik, bývalý poradce pro zahraniční politiku a bezpečnost exkancléře Helmuta Kohla.


Podle Teltschika, až do „Majdanu" osud Ukrajiny vetšinou na Západě nikoho nezajímal. A cestou paralelních rozhovorů s Ruskem o asociaci Ukrajiny s Evropskou unií se dalo krizi zcela vyhnout, řekl bývalý poradce Helmuta Kohla-

Západní země nevyužily příležitost k založení strategického partnerství s Ruskou federací po zhroucení Sovětského svazu, řekl bývalý německý ministr obrany Volker Rühe. Konflikt v Kosovu a jednostranné odstoupení USA od Smlouvy o protobalistických střelách z roku 1972 znamenalo, že Západ zcela ignoroval základní ruské bezpečnostní zájmy, konstatoval Rühe.


A podle bývalého německého velvyslance v Indii, Japonsku, Polsku a Švýcarsku Franka Elbeho představovala Pařížská charta v roce 1990 „šanci na smíření bývalých protivníků". Avšak americký prezident George W. Bush - junior ji nevyužil a „vsadil na izolaci Ruska“, a jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama následně „pokračoval v této politice“, vysvětlil Elbe.

(kou, prvnizpravy.cz, diefreiheitsliebe.de, foto: arch.)