Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Německý poslanec: Ale bez Ruska žádná bezpečnost Evropy nebude!

Německý poslanec: Ale bez Ruska žádná bezpečnost Evropy nebude!

Německý poslanec Jürgen Trittin v článku pro Frankfurter Rundschau uvedl, že svět je na pokraji závodů jaderných zbraní, ale je možné se jim vyhnout, pokud se zlepší vztahy s Ruskem.

Jürgen Trittin, exministr a poslanec za Zelené
23. února 2019 - 11:05

Poznamenal, že evropské země nesprávně reagují na hrozbu nového závodu ve zbrojení a snaží se za všechno vinit Moskvu.

„Ukazovat pouze na Rusko, jak to dělá ministr zahraničí Heiko Maas, nenapomáhá. Dvojnásobné zvýšení vojenských výdajů, jak Merkelová slíbila v Mnichově, s podporou ministra financí Olafa Scholze, jen pravděpodobněpovzbudí závody ve zbrojení," napsal Trittin, poslanec za Zelené a bývalý spolkový ministr životního prostředí a jaderné bezpečnosti.

Dále zdůraznil, že Spojené státy pokračují v ničení mírových dohod: po dohodě o klimatu v Paříži, jaderné dohodě v Íránu a dohodě s UNESCO opouštějí Smlouvu o likvidaci střel a střel středního a krátkého doletu a ohrožují svět.

„Činnosti současné administrativy USA jsou charakterizovány chaotickou destruktivitou Donalda Trumpa a neokonzervativní agresí Pence a Boltona, jedná se o toxickou směs a představuje hrozbu pro evropskou bezpečnost," zdůraznil varovně německý poslanec.

Trittin se tedy domnívá, že Evropa by měla k tomuto problému nabídnout vlastní řešení prohloubením vztahů s Ruskem a odmítnutím nasadit americký systém protiraketové obrany.


„Bezpečnost v Evropě je možná pouze s Ruskem. Severoatlantická aliance by měla nejen navrhnout odstranění taktických jaderných zbraní z Evropy, ale také opustit americký systém protiraketové obrany, pokud bude Rusko připraveno podniknout kroky k odzbrojení. Byla by to vzájemně výhodná dohoda: Evropa by snižila jadernou hrozbu její bezpečnosti, a Ruská federace - hrozbu svému hospodářství," dodal pněmecký poslanec.

Od 2. února USA zahájily proces odchodu z INF. Moskva reagovala na to zrcadlově a také pozastavila účast na smlouvě.Podle ruského prezidenta se Rusko nezatáhne do pro něj drahého zbrojního závodu. Dodal, že všechny ruské návrhy na odzbrojení „zůstanou na stole a dveře jsou otevřené", ale uvedl, že iniciativa nyní leží na Západě.

(kou, prvnizpravy.cz, fr.de, foto: arch.)