Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Nepřestane-li Japonsko lovit velryby - tak bojkotujme olympijské hry!!

Nepřestane-li Japonsko lovit velryby - tak bojkotujme olympijské hry!!

Navzdory skutečnosti, že v roce 2020 by Japonsko mělo uspořádat olympijské hry v Tokiu, ukazuje „hnusné chování“, vracející se k průmyslové porážce velryb, napsal rozhořčeně CounterPunch.

Ilustrační foto
24. července 2019 - 04:20

Jak portál poznamenává, pokud Japonsko nepřestane „drancovat přírodní zdroje“ a nenarušovat už tak křehké prostředí, Hry by měla bojovat celá světová komunita.

V roce 2020 by se olympijské hry měly konat v Japonsku, ale tento stát znovu začal lovit velryby „v japonských vodách“. Japonsko i dříve mnoho let lovilo velryby pod záminkou výzkumu s vědeckými a kulturními cíli. Přičemž v roce 2019 Tokio opustilo tato „podvodná prohlášení“ a poslalo své lodě proti velrybám, píše CounterPunch.

„Japonský velrybářský průmysl je špatný a není nutný. Japonsko již není poraženou a hladovou zemí, kterou byla po skončení druhé světové války. Nyní je to prosperující stát, který pro přežití nevyžaduje velryby,“ zdůrazňuje portál.
 
Navíc podle CounterPunch je lov velryb „fackou do tváří“ Mezinárodní velrybářské komise, která zahrnuje země, které tyto savce odmítly zabíjet. Tvrdohlavé vyhlazování velryb v Japonsku může přesvědčit ostatní země, aby se vydaly stejnou cestou, což bude mít katastrofální důsledky pro velryby i celou planetu.
 
Ekologická situace ve světě je tak nestabilní, že se může stát cokoli. Zničení tohoto typu největších mořských obyvatel může Zemi ještě více přiblížit „ekologickému zhroucení“.
 
Kromě Japonska jsou dalším zdrojem nestability Spojené státy, a zejména prezident Donald Trump. Podle něj je globální oteplování lež. Podle publikace již taková „negramotná a nezodpovědná“ prohlášení vedla k určitým důsledkům. Americká vláda je ponořena do chaosu a většina úředníků nechápe, zda by měli i nadále chránit lidi a životní prostředí před znečištěním. Federální agentury jako obrovské ministerstvo zemědělství vedou válku proti vědě a nutí stovky klimatických odborníků, aby napsali rezignaci.
 
„To je hudba pro uši různých znečišťovatelů, kteří zesílili své stínové zločinecké aktivity. Jsou povzbuzováni, aby se otevřeně zapojili do loupeží přírody. Zároveň ostatní země následují jejich příklad,“ poznamenává pobouřeně CounterPunch.


Japonský lov velryb pro komerční účely je možná jedním z důsledků „bezpráví“, k němuž Trump přispěl. Podle publikace je Japonsko stále „americkou kolonií“, takže Trump je jedinou skutečnou silou za japonským trůnem.
 
Vyhlazování velryb, pokračuje portál, slouží dvěma účelům. Faktem je, že v roce 2021 se japonský premiér Abe Šinzo chystá na nové funkční období. Taková velryba je „zoufalá pomoc v duchu ekonomického nacionalismu“. „Abe ukazuje Japoncům, že to myslí vážně,“ říká portál.
 
Zadruhé, porušení mezinárodního práva Japonskem přiblíží Abeho blíž k Trumpovi, který je známý tím, že neuznává mezinárodní smlouvy. Abe ničí velryby, aby projevil své sympatie k Trumpovi, a zároveň uspokojil sobecké obchodní zájmy.
 
„Takové ohavné chování připomíná světu, co je v hloubi duše Japonska, státem, který během druhé světové války přinesl tolik utrpení a ztrát mnoha zemím," poukazuje CounterPunch.
 
Současně - a to není neméně důležité - likvidace velryb „uráží ideály olympijských her“, zdůrazňuje článek.
 
Pokud Mezinárodní olympijský výbor nechce odmítnout hry v Japonsku, pak by byl vhodný bojem globální bojkot olympijských her v roce 2020!
 
Vyhlazení velryb není o nic lepší než nadměrný rybolov, protože vážně zasahuje mořský život a ekosystém. Řada druhů již trpí proudem plastů vypouštěných do oceánu. Současně stoupající teploty a tání ledu podkopávají potravní řetězce, takže velká zvířata, jako velryby, musí při hledání potravy plavat na velké vzdálenosti.
 
„Nová hospodářská a politická realita činí z velryb celosvětový zločin proti přírodě a civilizaci. Lov velryb se stává válkou!“ zdůrazňuje CounterPunch.

Válka je antonymem olympijských her. Řekové pořádali Hry na počest Zeuse, největšího z bohů. Olympijské hry a další panhelénské festivaly spojily všechny Řeky dohromady na jednom místě, což jim dalo příležitost lépe se poznat, a v důsledku toho se pokusit zastavit krveprolití. Alespoň během olympijských her byly všechny války a konflikty dočasně pozastaveny.

Olympijské hry v jejich moderní podobě tyto ideály starověkých Řeků částečně následují. Podporují také přátelství mezi národy a spolupráci mezi zeměmi. Jejich cílem je posílit a podporovat světový mír.
 
„Japonsko bude muset učinit rozhodnutí a zvolit cestu světa - a olympijské hry. Pokud se však Japonsko bude chovat stejně jako pária a nepoctivý stát, jako by se nic nestalo, tak ho tento přístup zbavuje práva být spojen s olympiádou. Čestným krokem bude navždy zastavení porážky velryb a být hoden cti Her,“ dodal CounterPunch.

(kou, prvnizpravy.cz, counterpunch.org, foto: CC BY-SA)