Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Neskutečné: Španělský tisk heroizoval divizi při blokádě Leningradu!

Neskutečné: Španělský tisk heroizoval divizi při blokádě Leningradu!

ABC, jedny z nejpopulárnějších novin ve Španělsku, publikovaly článek o „hrdinné" bojové cestě „Modré divize", která bojovala proti SSSR jako součást Wehrmachtu a účastnila se blokády Leningradu.

Ilustrační foto
19. února 2019 - 04:20

Autor publikace označil vojáky jednotky „neohroženými a odvážnými bojovníky", kteří „stoicky vzdorovali těžkostem a házeli vývu smrtí", „důstojně odolávali" Rudé armádě, zatímco byli „v nejtěžších podmínkách".

Noviny poznamenaly, že španělská divize se v roce 1943 zvláště vyznamenala během bitvy u Volchova, když se její jednotky účastnily „obléhání Leningradu".

„V Rudém Boru, předměstí Leningradu, muselo několik hodin téměř šest tisíc lehce vyzbrojených Španělů odrážet silný nápor 38 praporů Rusé armády, podporované velkým množstvím dělostřelectva a tanků," uvedl článek.

V tomto případě, výsledek operace, která skončila s vítězstvím Rudé armády, publikace označueje  jen nevýznamným vítězstvím.

„Úspěchy stalinské armády byly příliš daleko od toho, aby byly nazývány vítězstvím, protože kvůli hrdinskému odporu španělských dobrovolníků ztratila sedm až devět tisíc lidí. Ambiciózní operace „Polární hvězda“ se nezdařila kvůli příliš vysoké ceně za osvobození Rudého Boru od Španělů," napsal deník ABC.


Publikace vyvolala nepříliš nadšenou reakci španělských čtenářů.

„Název článku je hořký. Modrá divize umožnila pouze prodloužit obrovské obléhání Leningradu, ve kterém zemřelo asi milion lidí," napsal jean_7844.

„V německém tisku neuvidíte článek, který by připomínal boj nacistické armády na území jiné země. To se děje pouze ve Španělsku," uvedl Hemeroteco.

„Modrá divize“ (250. divize španělských dobrovolníků) měla v létě 1941 více než 18.6 tisíc lidí. Během existence jednotky jí prošlo přes 40 až 50 tisíc lidí. Divize ztratila téměř pět tisíc lidí a téměř 9 tisíc zraněných. V říjnu 1943 španělský diktátor Francisco Franco kvůli zahraničnímu politickému tlaku ji stáhl z fronty a rozpustil.

Obléhání Leningradu, které začalo 8. září 1941, trvalo téměř 900 dní. Jediným spojením byla „Cesta života“ přes led Ladožského jezera, podél které byly dodávány (v nedostatečném množství) potraviny do města. Během let blokády podle různých zdrojů zahynulo 400 tisíc až 1,5 milionu lidí. Pouze tři procenta kvůli bombardování a ostřelování, zbytek - hlady.

Glotifikovat „heroickou“ účast španělské divize při obléhání Leningradu je natolik odpuzující, že by  se dal srovnat pouze s případným obdivem k příslušníkům SS za jejich „statečnou výdrž“ a „nezdolnou píli“ při masovém vraždění nevinných lidí v koncentračních táborech.

(kou, prvnizpravy.cz, abc.es, foto: arch.)