Svátek má: Vlastimil

Zprávy

Velikost textu:

Neue Zürcher Zeitung: Amerika zachází s Kasperským bezohledně!

Neue Zürcher Zeitung: Amerika zachází s Kasperským bezohledně!

Šéf společnosti „Kaspersky Lab" hodlá osobně promluvit na obranu své společnosti v USA, píše švýcarský Neue Zürcher Zeitung.

Jevgenij Kasperský, šéf společnosti Kaspersky Lab
17.září 2017 - 07:20

Podle názoru autora je spravedlnost na straně Kasperského, protože je nemožné uplatňovat sankční opatření proti podniku před tím, než je prokázána jeho vina. V tomto smyslu se Amerika zachovala nedůstojně k právnímu státu, poukazuje novinář Benjamin Triebe.

Šéf společnosti Kaspersky Lab Jevgenij Kasperský řekl, ne bez sarkasmu, že přijal pozvání a doufá, že obdrží expresní vízum. Jeho společnost je známá po celém světě jako výrobce antivirového softwaru, připomíná publikace. Nyní byl Kasperský pozván, aby se vyjádřil v Kongresu USA, ale musí to udělat do 27. září.

Jak již bylo vysvětleno autorem článku, štiplavý komentář k urgentnímu vízu není neopodstatněný, protože USA drasticky snížily udělování víz občanům Ruska kvůli nedávným diplomatickým sporům. „Kaspersky se ocitl ve víru nejhoršího konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy od konce studené války," napsal švýcarský deník.

Podle vydání, kvůli údajným ruským počítačovým útokům před prezidentskými volbami v roce 2016 cítí ve Washingtonu k němu více než nedůvěru. Společnost je obviněna z přílišné vazby na Kreml, a proto je prý riziko kybernetických útoků a špionáže příliš vysoké. Vláda USA nyní nařizuje všem federálním institucím vymazat software Kaspersky Lab ze svých počítačů. Nyní hodlá majitel společnost osobně mluvit na svoji obhajobu.


Současně autor článku požaduje, aby se nepodléhalo iluzi: někteří zaměstnanci společnosti Kaspersky Lab velmi pravděpodobně udržují kontakty s ruskými zvláštními službami, tvrdí novinář. Přesněji, zpravodajské agentury přicházejí do styku s nejschopnějšími odborníky v oblasti výpočetní techniky v celé zemi, aby využily jejich znalosti a dovednosti. Tito odborníci mohou být zaměstnanci podniků nebo kriminálních hackerů, kteří jsou najati na zvláštní úkoly.

To však automaticky neznamená, že produkty společnosti Kaspersky Lab nesou bezpečnostní riziko, nebo že je společnost nástrojem Kremlu, zdůrazňuje Neue Zürcher Zeitung. Je obtížné prokázat zapojení z trestného činu v digitálním prostoru, připouští autor, ale to ale nic nemění na skutečnosti, že obvinění společnosti z trestného činu musí být prokázáno před uložením sankcí.


Zákazy uložené pouze na základě potenciálního rizika, nebo „neproniknutelného argumentu“ ohledně národní bezpečnosti, podkopávají základ právního státu. Opatření přijatá USA ohledně Kaspersky Lab nejsou hodná Ameriky jako země, jejíž nejvyšším principem je považována zákonnost, uzavírají švýcarské noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, nzz.ch, foto: youtube)