Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Neue Zürcher Zeitung: Nejen Rusko, i jiní se mohou odvrátit od dolaru!

Neue Zürcher Zeitung: Nejen Rusko, i jiní se mohou odvrátit od dolaru!

Několik let se Rusko snaží „seskočit z dolarového háku". Bez zahraniční pomoci to však není tak snadné, napsal Neue Zürcher Zeitung.

Ilustrační foto
25. října 2018 - 10:15

Dnes však dokonce i západní partneři Spojených států a „politickí vůdci, kteří dříve uznali hegemonii dolaru, se rozhněvali na politiku Washingtonu", poznamenalo švýcarské vydání.

„K čertu s dolarem!" říkají v Rusku a chtějí se rozloučit s americkou měnou, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

V posledních několika letech, že Ruská federace se snaží „seskočit z dolarového háku“ a přijímá na různá opatření: zejména zavedení vlastního platebního systému, prodej amerických vládních dluhopisů a uzavírání obchodních dohod s partnery v národních měnách, uvedl autor článku Christian Steiner.

Nicméně to není tak jednoduché, protože „bez pomoci ze zahraničí, ruská opatření, která měla skromný úspěch, neponesou ovoce“, poukázal novinář Neue Zürcher Zeitung.

Poslední dobou však na mezinárodní scéně  narůstá nespokojenost se Spojenými státy a nyní „jsou Američané jsou ohroženi jejich odvahou," poznamenal Steiner.


Obchodní politika šéfa Bílého domu, Donalda Trumpa „rozhněvala" západní partnery Spojených států. Dnes projevují nespokojenost i „političtí vůdci, kteří dříve uznali hegemonii dolaru", zdůraznil autor článku.

Například v září předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker označil za „absurdní", že evropské společnosti byly nuceny platit za evropská letadla americkou, a ne s vlastní měnou.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas v nedávné době uvedl, že v mezinárodních platebních vztazích by se Evropa měla stát méně závislá na Spojených státech.


Čína na začátku roku a vůbec celkově „přešla od slov k činům a budoucí nákupy ropy v juanech zpochybnily dominanci dolaru na světovém trhu s energií,“ připomněl novinář.

„Zároveň se odborníci shodují, že v blízké budoucnosti neexistuje žádná alternativa vůči dolaru, protože „světová měna" by měla být uznána většinou investorů," uvedl Christian Steiner, ale dodal:. „Nicméně, pokud investoři budou méně věřit dolaru, pak americká měna ztratí svou klíčovou roli."

(kou, prvnizpravy.cz, nzz.ch, foto: arch.)