Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Neues Deutschland: Militarizace USA dosahuje rekordu!

Neues Deutschland: Militarizace USA dosahuje rekordu!

Prezident Spojených států Donald Trump přidělil 700 miliard dolarů na financování armády, což je o 15% více než v loňském roce, napsaly Neues Deutschland.

Ilustrační foto
19. listopadu 2017 - 07:00

Přičemž už za Obamy přidělil Washington více zbraní armádě, než za posledních pět let, dodává publikace.

Jedná se o dosud nevídanou sumu na americký militarismus v období po skončení studené války a další krok k rozpoutání zbrojních závodů.

„Donald Trump obdaruje americkou armádu obrovským nárůstem rozpočtu," napsal Olaf Strandke, novinář Neues Deutschland. Ve čtvrtek schválil americký senát navýšení rozpočtu na příští rok na 700 miliard dolarů, z čehož 66 miliard dolarů jsou „vojenské peníze", tj. jsou určeny pro „zámořské operace". Výdaje na zbraně se tak zvýšily téměř o 15% oproti roku 2016. Bude se nakupovat všechno – stíhací letouny F-35, taknky, válečné lodě, ponorky, drony, rakety (např. u systému THAAD Kongres navýšil výdaje z 8 miliard na 12 miliard dolarů).

 
Nicméně již v roce 2016 Spojené státy vyčlenily více peněz na zbraně a vojáky, než za posledních pět let, zjistil Stockholmský institut pro mírové studie. Se 611 miliardami dolarů se USA ocitly daleko před Čínou (215 miliard dolarů) a Ruskem (69,2 miliardy dolarů)!

 
To znamená, že Amerika přidělila armádě přibližně 3,3% svého HDP. Podle Federace amerických vědců se od 11. září 2011 ve Spojených státech investovalo do „války proti teroru“ o 1,46 bilionů dolarů, což činí každý den 250 milionů dolarů. Do výpočtu nejsou zařazeny provozní náklady CIA a platebné služby soukromých kontraktorů. Podle výzkumné služby Kongresu za rok 2014 dokonce činily denní výdaje 337 milionů dolarů, shrnuje autor Neues Deutschland.

(kou, prvnizpravy.cz, neues-deutschland.de, foto: arch.)