Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Impeachment - záchrana před Trumpem nebo nedozírné následky?

Newsweek: Impeachment - záchrana před Trumpem nebo nedozírné následky?

Většina Američanů věří, že nejlepší odpovědí na činnost Donalda Trumpa bude jeho obžaloba anebo odstranění z úřadu jakýmikoli jinými prostředky, napsal Newsweek s odvoláním na nedávný průzkum.

Donald Trump, prezident USA
28.srpen 2017 - 11:04

Nicméně, jak poznamenávají noviny, jak podporovatelé, tak i odpůrci této iniciativy upozorňují, že odstranění Trumpa může vést k nepředvídatelným následkům, nesoucí velké oběti.

Většina Američanů věří, že nejlepší odpovědí na činnost Donalda Trumpa coby prezidenta bude jeho obžaloba anebo odvolání z funkce jakýmikoliv jinými prostředky, píše Newsweek s odvoláním na údaje ze společného průzkumu Centra pro amerických politických věd na Harvardské univerzitě a firmy Harris Insights and Analytics.

Respondenti byli požádáni, aby si vybrali jednu ze tří možných odpovědí na otázku, jak postupovat s prezidentem: 43% se domnívá, že by měl být odvolán z funkce, 42% se domnívá, že takový krok není nutný, zatímco 12% si myslí, že Trump by měl kontrolovat Kongres.

V souvislosti s vyšetřováním údajného spojení členů Trumpovy volební kampaně s Ruskem, propouštěním vyšších úředníků z administrativy a kontroverzními prohlášeními prezidenta k nepokojům v Charlottesville, se téma impeachmentu začalo diskutovat mnohem aktivněji, a dokonce i někteří politici oznámili svůj záměr usilovat o odchod prezidenta z funkce.

Nicméně kritici i stoupenci Trump upozorňují na možnost závažných následků pro zemi v případě obžaloby amerického prezidenta, uvedl Newsweek.

„Pokuste se ho odstranit. Ať to zkusí. A uvidíte nárůst násilí, a začne takové povstání, které se nikdy předtím nestalo. Obě strany jsou po zuby ozbrojené, přátelé,“ varoval Trumpův bývalý poradce Roger Stone.

Bývalý poradce President Baraka Obamy David Axelrod při této příležitosti řekl: „V diskusi o tomto problému, musíme být velmi, velmi opatrní; máme ústavní stát, a pokud lidé získají pocit, že došlo nějakému neobvyklému rozhodnutí, budou to považovat za nekrvavý puč."

Navzdory skutečnosti, že kontrola republikánů Kongresu vážně snižuje pravděpodobnost obžaloby Trumpa, ve Výzkumném ústavu sociálního náboženství se domnívají, že vyhlídky na odstranění Trumpa z funkce nyní činí 40% z, a jedna irská bookmakerská firmy odhaduje šance na obžalobu amerického prezidenta obžalobu na 60% a již začala vybírat sázky.

Diskusi o možném odstranění Trumpa také podnítil demokrat Steve Cohen (za Tennessee), který oznámil svůj úmysl předložit k diskusi iniciativu o obžalobě prezidenta na schůzi Sněmovny reprezentantů.

K tomuto rozhodnutí Cohen dospěl na pozadí prohlášeníTrumpa ke střetu bílých rasistů a jejich odpůrců v Charlottesville, při nichž jeden člověk zemřel. Trump prohlásil, že konfrontace začala akcemi „obou stran“, a ignoroval výzvy jak demokratů, tak i republikánů odsoudit pouze krajně pravicové demonstranty.

Nicméně, průzkumy veřejného mínění ukázaly, že rozhodnutí o odsouzení obou stran Trumpem podporuje 51% Američanů.Průzkumy také ukazují, že mnozí voliči nepovažuji dostatečnou příčinu  pro impeachment pokračující vyšetřování Trumpa ohledně jeho vztahů s Ruskem. Kromě toho 60% Američanů vyjádřilo názor, že je vyšetřování škodlivé, a nepomůže zemi.


Kromě toho, jak se ukázalo, i když je většina respondentů je proti Trumpově migrační politice, k jeho přístupu k zahraniční politice a stylu řízení administrativy, podporují jeho úsilí o posílení ekonomiky, zvýšení počtu pracovních míst a boj proti terorismu.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)