Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Trump sblíží Írán a Rusko, pokud poruší jadernou dohodu!

Newsweek: Trump sblíží Írán a Rusko, pokud poruší jadernou dohodu!

V příštích dnech může americký prezident obnovit sankce proti Íránu, což ve skutečnosti povede k rozpuštění jaderné dohody s Islámskou republikou, napsal Newsweek.

Prezidenti Íránu a Ruska Rúhání a Putin
7. května 2018 - 10:15

Současně, podle publikace, Moskva ne bez důvodů očekává, že tento krok Washingtonu povede k posílení jejích vztahů s Teheránem.

Rusko a Írán se sblíží a posílí své vztahy, jestli se USA rozhodnou anulovat jadernou dohodu s Teheránem. Alespoň takový názor převládá v Moskvě, uvedl Newsweek.

Podle publikace dříve americký prezident Donald Trump navrhl, aby 12. května mohl znovu zavést sankční opatření proti Islámské republice. Tímto způsobem skutečně zničí dohodu o íránském jaderném programu, kterou v roce 2015 podepsaly Spojené státy, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo, poukazuje časopis..
 
Vlády těchto zemí se dohodly na zrušení ekonomických sankcí vůči Teheránu. Na oplátku se zavázal omezit rozvoj jaderné techniky, připomněl Newsweek.
 
Evropští spojenci Washingtonu obhajovali zachování této smlouvy. Dokonce navrhli přehodnotit některé aspekty dohody, aby „potěšili" Trumpa.
 
Nicméně ruské orgány uvedly, že USA a Evropané nemohou změnit dohodu bez účasti Moskvy. Navíc nyní dávají jasně najevo, že budou pokračovat v plnění své části dohody, která vedla k zrušení mezinárodních sankcí vůči Íránu. V důsledku toho se Rusko stane nejdůležitějším spojencem Teheránu, posílí se aliance mezi oběma zeměmi, což by mohlo „podkopat americký vliv" na Blízkém východě, tvrdí publikace.

Německý politik: Trump mění USA na „prvek mezinárodního chaosu"!
Komentátor Forbesu: Putin by měl kongresu USA za sankce poděkovat!

 

„Z ekonomického hlediska se pro nás vše stane ještě jednodušší, protože nic neomezí naši hospodářskou spolupráci s Íránem. Budeme rozvíjet bilaterální vztahy ve všech sférách - energetice, dopravě, špičkových technologiích, medicíně," řekl Vladimír Jermakov, ředitel odboru pro nešíření zbraní a kontrolu zbraní ruského ministerstva zahraničí.
 
Podle úředníka, pokud se USA rozhodnou porušit mezinárodní dohodu, podporovanou Radou bezpečnosti OSN, sami „utrpí následky". Ani Írán, Čína, Rusko ani evropské státy by na tom neměly tratit, zdůraznil Jermakov.
 
Rusko a Írán již „úspěšně potlačily" Spojené státy v Sýrii. V tomto procesu dokonce dokázaly ještě více odcizit spojence Washingtonu – Turecko. Zástupci Moskvy, Teheránu a Ankary se setkali, aby koordinovali svoji syrskou politiku bez účasti Američanů nebo jejich západních spojenců. Navíc na setkání s Vladimirem Putinem iránský vůdce ajatoláh Ali Chameneí zdůraznil, že spolupráce mezi oběma zeměmi by mohla „izolovat" Spojené státy, upozornil Newsweek.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)