Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

NI: Dodávky zbraní Kyjevu je jako lití benzinu do ohně!

NI: Dodávky zbraní Kyjevu je jako lití benzinu do ohně!

Extrémně „bezohledné" rozhodnutí Trumpovy administrativy umožnit dodávky amerických „defenzivních" zbraní Kyjevu pouze vlije benzin do ohně ukrajinského konfliktu, varoval The National Interest.

Americká protitanková střela "Juvelin"
25. prosince 2017 - 07:25

Podle časopisu se takový „nepřátelský" krok Washingtonu vůči Moskvě pouze zhorší obtížné vztahy obou mocností, stejně jako vštípí ukrajinským jestřábům myšlenku možného vojenského vítězství.

Tento měsíc byl extrémně nepříznivý pro vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Jeho vyvrcholením bylo „bezohledné" rozhodnutí Trumpovy administrativy umožnit prodej „obranných" zbraní na Ukrajinu, napsal The National Interest.

Samozřejmě, „lehkomyslná" prohlášení amerického ministra obrany Jamese Mattise, které udělal v Kyjevě, charakterizuje obecný přístup administrativy. Podle jeho názoru může dodávka „defenzivních" zbraní hrát provokativní úlohu pouze tehdy, když padne do rukou agresora, „zatímco Ukrajina zjevně není agresorem".

Ve skutečnosti jsou dodávky zbraní Kyjevu, a to zejména v kontextu „pokračující americké historie vměšování na Ukrajině“ velmi kontroverzní, vezmeme-li v úvahu, že tato země je v ruské sféře vlivu a důležitým tématem „vnitřní bezpečnostní zóny Ruska".

Rozhodnutí o dodávce zbraní Ukrajině bylo učiněno na pozadí zveřejněných dokumentů, které potvrzují dohodu z roku 1990 mezi Washingtonem a Moskvou, že NATO nebude rozšiřovat alianci na východ od hranice sjednoceného Německa. Vzhledem k tomu, že USA a její apologové řadu let popírali existenci takové dohody, nové údaje ukazují, že rozhodnutí NATO pokračovat v expanzi vážně narušilo důvěru mezi těmito dvěma mocnostmi.

Navíc nová Trumpova strategie národní bezpečnosti nemohla než jen vyvolat podráždění Moskvy. Tato doktrína označuje Čínu a Rusku  jako „strategické rivaly" Ameriky, jejichž jednání představují vážnou hrozbu pro bezpečnost a blahobyt Spojených států. Znění tohoto dokumentu připomíná „tvrdou konfrontační rétoriku Washingtonu během studené války".

Podle The National Interestu je rozhodnutí o prodeji i omezeného množství zbraní Kyjevu „naprosto nevhodné“, protože situace na východní Ukrajině je i nadále velmi nervózní a volatilní, bez ohledu na existenci dohod z Minsku a zmrazení konfliktu.

„Rozhodnutí Washingtonou o prodeji zbraní Kyjevu může destabilizovat i tak mimořádně nestabilní situaci. Bude inspirovat příznivce tvrdého kurzu v ukrajinské vládě, kteří trvají na vítězství pomocí vojenských prostředků," zdůraznila publikace. „Nicméně vojenské řešení konfliktu na Ukrajině je nebezpečnou iluzí."


Vzhledem k tomu, že Rusko nepotřebuje mít v boku další americký vojenský satelit, je velmi nepravděpodobné, že Kreml umožní úplné zničení „rebelů na východě Ukrajiny". Ruští představitelé nejsou i tak nadšeni vojenskou přítomností NATO v Pobaltí a ve Východní Evropě. A Ukrajina je ještě důležitější pro bezpečnost země, je přesvědčen časopis.

„Rozhodnutí Trumpa o zahájení prodeje zbraní je další rána realistům ... kteří věřili jeho řečem o záměru obnovit vztahy s Moskvou během volební kampaně," poznamenal National Interest.

Podle publikace by takový krok amerického prezidenta mohl být vyvolán stálými obviněními politických oponentů ohledně „ruského zásahu" do voleb. Jestřábi, a to jak v demokratické, tak republikánské straně, dlouho trvali na prodeji zbraní Ukrajině, takže by je tento krok mohl uklidnit. „V každém případě je to krok špatným směrem," konstatoval časopis.

Pokud se USA chtějí vyhnout dalšímu zhoršování vztahů s Ruskem, musí Washington uznat, že Moskva potřebuje oblast vlivu, která pokrývá sousední země. Bohužel, zdá se, že na to nechtějí USA přistoupit a chovají se stejně jako ostatní velmocí. A takové „odmítnutí reality" je charakteristické nejen pro Trumpovu vládu. Svého času sministři zahraničí Condoleezza Riceová a John Kerry se otevřeně postavili proti pojmu sféry vlivu, zejména pokud jde o Rusko (sami ovšem tuto sféru vlivu pro sebe definuji, a to na globální úrovni – pozn. red.).


„Jedná se o nebezpečnou, krátkozrakou pozici. Washington by měl jednat s mnohem větší opatrností než v minulosti, zejména pokud jde o sousedy jiných velkých mocností ... Prodávání zbraní na Ukrajinu je jako lidí benzínu do ohně. Vztahy s Ruskem jsou poměrně napjaté i bez tohoto bezohledně nepřátelského kroku," dodal The National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)