Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

NI: Hyperzvukové zbraně - velmoci pokročily, bude ale svět bezpečnější?

NI: Hyperzvukové zbraně - velmoci pokročily, bude ale svět bezpečnější?

Rusko je krůček před Spojenými státy při vytváření hyperzvukových zbraní - letounů a raket. Ale opoždění amerického vojensko-průmyslového komplexu v této oblasti vojenské techniky je nevýrazné.

Čínský hypersonik Wu-14
6. září 2017 - 13:06

Obě mocnosti mohou získat podobnou techniku uprostřed nebo koncem 20. let tohoto století, vyplývá z článku, který vyšel v americkém vydání The National Interest s odkazem na ruského vojenského experta Leonida Nersisjana.

„Přidáme-li k plánovaným  lhůtám několik let (neboť tyto složité projekty se málokdy dokončí včas), můžeme konstatovat, že do poloviny nebo konce 20 let, ani jedna ze zemí nezíská hypersonické kluzáky nebo řízené střely, natož letouny. Podle dostupných informací je Rusko o krok blíže k vytvoření takových zbraní, než všichni ostatní, ačkoli je zpoždění konkurentů minimální," uvádí se v publikaci.

Nersisjan poznamenal, že skutečnost, že rozvoj nadzvukových zbraní tří sil (kromě Ruska a Spojených států, na tom pracuje i Čína) je pozitivní, neboť posílení jen jedné země hig-tech zničující výzbrojí, by narušilo rovnováhu sil prostřednictvím jaderného odstrašování.

Hovoříme-li o ruských systémů hyperzvukových zbraní, které jsou nyní nejblíže k sériové výrobě, tak odborník označil protilodní rakety námořních základen „Zirkon“ a letecké křídlaté střely X-32.

Při hodnocení informací z otevřených zdrojů měl by „Zirkon" vyvinout rychlost 6 Machů (jeden mach - rychlost zvuku) a zasáhnout cíle ve vzdálenosti nejméně 400 kilometrů. Načasování zařazení raket do ruské armády je stále nejasné. Dříve se očekávalo, že budou zařazeny v letech 2019-2020, ale ve skutečnosti by se vývoj takových nových a sofistikovaných zbraní mohl protáhnout až do poloviny 20. let 21. století.

Vytvořená speciálně pro modernizovaný bombardér dlouhého doletu Tu-22M3M řízená střela X-32, by měla dosahovat rychlosti 4-4,5 Machu, je již v závěrečné fázi testování, a její zařazení do výzbroje se očekává v blízké budoucnosti.

Ve Spojených státech se hypersonické projekty vyvíjely zhruba stejnou cestou jako v Rusku. Již delší dobu se pracovalo na vytvoření hypersonických kluzáků v rámci iniciativy Prompt Global Strike Initiative. Pro každý z konkurenčních projektů Advanced Hypersonic Weapon (AHW) a Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2) byly provedeny dva testy. Pouze jeden z nich - test AHW v roce 2011 - byl úspěšný, i když nebyly poskytnuty žádné podrobnosti. Poslední testovací start byl proveden v roce 2014 a byl neúspěšný.

Navíc Spojené státy aktivně spolupracují s Austrálií v rámci výzkumného projektu HIFiRE (Hypersonic International Flight Research Experimentation Programme). V rámci tohoto programu se uskutečnilo několik startů hypersonických letadel a poslední, provedené 12. července 2017, bylo úspěšné. Hypersonální kluzák dokázal během zkoušek dosáhnout rychlosti 7,5 Machu.

Při zvažování vzniku hypersonických řízených střel jsou zřejmé dva výzkumné projekty: raketa X-43A, která dokáže zrychlit na Mach 9,65 (motor pracoval jedenáct sekund) a pokročilejší raketa X-51 WaveRider, která při posledním úspěšném testu v roce 2013 dosáhla rychlostí Mach 5,1 (6.100 kilometrů za hodinu) v nadmořské výšce kolem osmnácti kilometrů, přičemž let trvá asi šest minut a dosahuje vzdálenosti 426 kilometrů. Tento výsledek ukázal, že Spojené státy mají alespoň jeden funkční prototyp hypersonického scramjetového motoru, který je potřebný pro let raketových střel této třídy, a že byl vyřešen i problém s tepelnou stabilitou konstrukce.


Čína také vyvíjí technologii k vytvoření hypersonických zbraní. K dnešnímu dni je jediným známým čínským projektem v této oblasti DF-ZF hypersonický kluzný nosič (dříve nazývaný médií Wu-14). Proběhlo již sedm testů tohoto kluzáku - jejichž výsledky je poměrně obtížné posoudit, protože všechny dostupné informace jsou založeny výhradně na americké zpravodajské službě. Podle zpráv z médií, dosáhl DZ-ZF během testů rychlostí mezi Machem 5 a Machem 10. Vzhledem k poměrně velkému počtu startů v krátké době (první let byl proveden v roce 2014) lze předpokládat, že jeho vývoj postupuje poměrně dobře.

Svět se určitě nestane bezpečnějším dnem, kdy bude nakonec nasazena hypersonická výzbroj. Schopnost poskytovat vysoce přesné, rychlé a nejaderné údery po celé planetě bude lákat mnohé, aby se pokusili uskutečnit bleskový, odzbrojující útok na svého soupeře, dodává chmurně článek.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)