Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

NI: Jaké zbraně mohou použít proti sobě USA a Rusko v Sýrii?

NI: Jaké zbraně mohou použít proti sobě USA a Rusko v Sýrii?

National Interest pojmenoval zbraně, které mohou USA a Rusko použít v případě vojenského střetu v Sýrii.

Ilustrační foto
11. dubna 2018 - 10:15

Spojené státy mohou zasáhnout pozice v Sýrii raketami s plochou dráhou letu Tomahawk nebo AGM-86B. K útokům mohou být použity bombardéry B-2 Spirit a bitevnik F-22 Raptor. National Interest se domnívá, že ruské raketové systémy S-300 a S-400 nejsou schopny zachytit americké zbraně.

Naopak Rusko může udeřit na americké pozice křídlatými raketami X-101, které nesou bombardéry Tu-95 a Tu-160, nebo raketami Kalibr z moře.

Ruské síly v Sýrii dosud raketový systém S-400 nepoužily. Ale i kdyby byl neúčinný pro likvidaci raket s plochou dráhou letu, je zřejmé, že pro americká letadla je smrtelným nebezpečím.

Ovšem v této krajní situaci, hrozící přerůst ve velkou válku za použití mnohem silnějších zbraní, lze předejít, pokud horké hlavy posečkají na nezávislé prošetření údajného „chemického útoku“ v syrské Dúmě.

Syrské ministerstvo zahraničí zaslalo Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) oficiální podnět k inspekci města Dúma, v němž údajně došlo chemickému útoku, uvedla agentura SANA.

Damašek také požádál OPCW, aby prostudoval „obvinění týkající se incidentu s místem kde došlo k údajnému použití chemických zbraní", napsala agentura s odkazem na ministerstvo.

Zástupce ministerstva uvedl, že úřady jsou připraveny „poskytnout veškerou nezbytnou nezbytnou pomoc pro misi". Zároveň Damašek doufá, že OPCW předloží „spolehlivé a konkrétní důkazy" a jeho práce bude co nejtransparentnější.

Minulý týden média informovala o použití chemických zbraní v syrském městě Dúma. Západní země obvinily z útoku syrskou armádu.

Americké úřady naopak oznámily, že studují možnost „vojenské reakce" na akce vládních sil. Argumenty o neúčasti syrské vlády na incidentu však nejsou brány v úvahu. V pondělí Donald Trump řekl, že rozhodne o opatřeních vůči syrské vládě v příštích 48 hodinách.

Euronews: V nemocnici syrské Dúmy nebyly žádné oběti "chemického útoku"

Moskva naopak odmítla informace o chlórové bombě údajně vypuštěné syrskými vojsky ve Východní Ghutě. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že cílem tvrzení o použití jedovatých látek ze strany sil SAR je ochrana teroristů a ospravedlnění možných útoků na Sýrii zvenčí.

Informace o použití chemických zbraní odmítlo také Centrum pro usmíření smluvních stran (CPVC). Odborníci organizace navštívili místo údajného incidentu a nenalezli stopy toxinů. V místních nemocnici podle CPVC neexistují ani pacienti s příznaky typickými pro toxické látky.

(kou, prvnizpravy.cz,nationalinterest.org, sana.sy, foto: arch.)