Svátek má: Oto

Zprávy

Velikost textu:

NI: Je čas, aby Washington ukončil své dobrodružství a ze Sýrie odešel!

NI: Je čas, aby Washington ukončil své dobrodružství a ze Sýrie odešel!

Washington chtěl, aby se Sýrie stala liberálním a demokratickým státem, ale vojenské cíle Trumpa se změnily v „čistou fantastiku", napsal Doug Bandow, redaktor The National Interestu.

Ilustrační foto
16. října 2018 - 04:20

Nyní nikdo neohrožuje Bašára Asada, který vrátil většinu území země pod svoji kontrolou. Proto, jak poznamenal pozorovatel, nyní nic neodůvodňuje pokračující americkou vojenskou intervenci, která by měla „ukončit minulého špatnou činnost Washingtonu na Středním východě".

Damašek je velké a živé město, jako jiná hlavní města. Ve městě žijí všechna elita země, vládní budovy a bezpečnostní síly. Obrazy prezidenta Bašára Asada zdobí téměř každou ulici. Zde je okamžitě jasné, kdo za všechno odpovídá, uvedl Doug Bandow, redaktor National Interestu.
 
Ale město stále má oblasti, které se jen z nedávno zotavily z divokých bitev. Zničené budovy stojí jako „tiché stráže" uprostřed hromady trosek. Hrůzy sedmileté občanské války dosáhly i na Damašek.
 
Nakonec konflikt končí: „Asad vyhrál a Washington prohrál." Avšak dopad války bude pociťován ještě delší dobu. „Právě jsem strávil týden ve válce zpustošeném státu na účet mé organizace. Americký přístup byl katastrofickým selháním," poznamenal redaktor.
 
Podle něj se USA zaměřily na Asada, což bylo chybné, protože Asad má mnoho příznivců. Samozřejmě, že nebyl přítelem Ameriky, ale kdyby prohrál, tak by ho pravděpodobně nahradil někdo horší. „Může zásah USA vést k lepšímu výsledku? Irácké selhání prokázalo, jak může Amerika zhoršit situaci," poukázal Bandow.
 
Samozřejmě, Washington chtěl, aby Sýrie byla liberálním a demokratickým státem. Byl to hodnotný cíl, ale žádná z ozbrojených skupin by nemohla vést k takové budoucnosti. Dokonce i takzvané umírněné skupiny by možná nebyly tím, čím se zdály, uvedl redaktor. Politika USA vůči Sýrii byla „nejen beznadějná, ale nekonzistentní a dokonce chaotická".


Trumpovy vojenské cíle se změnily v čistou fantazii. Nikdo už Asada neohrozí. Na počátku války byly předměstí Damašku pod palbou,  v hlavním městě explodovaly bomby, objevily se nové opoziční skupiny a syrská armáda byla silně vyčerpána. V té době málokdo věřil, že Asad znovu získá kontrolu nad většinou své země. Přesto však režim vyhrál nad všemi svými protivníky. A obyvatelé Damašku jsou velmi optimističtí ohledně budoucnosti.
 


Trumpova administrativa nemá právo napadat cizí zemi, okupovat území a rozkládat na části cizí zemi, ať je důvod jakýkoli, zdůraznil Bandow. Washington také nemůže donutit Hizballáh, Írán nebo Rusko, aby opustily Sýrii. Dlouho jsou s Damaškem spojeni a vsadily mnohem více na  budoucnost Sýrie, než Amerika. Washington musí stáhnout své vojáky domů. Ani Irák, ani Sýrie neohrožovaly Ameriku.
 
Občanská válka v Sýrii byla velká tragédie. Nicméně to neodůvodňuje pokračující vojenskou intervenci USA. Americký pokus prosazovat civilní budování nikdy nebyl realistický. „Trumpova administrativa musí ukončit poslední špatné dobrodružství Washingtonu na Středním východě," uzavřel Doug Bendow.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)