Svátek má: Daniel

Zprávy

Velikost textu:

NI: Nebezpečný precedens McCaina kvůli Rusku!

NI: Nebezpečný precedens McCaina kvůli Rusku!

Senátor John McCain obvinil svého kolegu z práce pro Vladimíra Putina a vytvořil nebezpečný precedens, který jde daleko hranice za studené války, je pobouřen novinář Daniel McCarthy v The National Interest.

John McCain, republikánský rusofobní senátor
20.březen 2017 - 10:15

Řeč je o McCainově hlasování o možném přistoupení Černé Hory k NATO, kdy senátor z Arizony řekl, že každý, kdo se staví proti této iniciativě, umožňuje Putinovy cíle". Tato iniciativa byla zablokována senátorem z Kentucky Randem Paulem, kterého McCain okamžitě obvinil z práce pro Moskvu. Poté Paul opustil místnost. Následně tisku senátor vysvětlil svůj postoj neustálým zvyšování vojenských nákladů, pokračujícími vojenskými operacemi s přihlédnutím na národní dluh USA ve výši 20 bilionů dolarů.

DB: Vzteklý McCain obvinil svého kolegu, že „pracuje pro Putina“!

Senátor však pro Putina nepracuje, suše konstatuje autor článku.

„Je to patriot, který pracuje pro americké občany, kteří ho zvolili senátorem. Lze souhlasit nebo nesouhlasit s jeho názory, které nikdy neskrýval, což není překvapující pro jeho voliče nebo obecně pro všechny, kteří sledovali Paulovu kariéru – a nelze zpochybňovat jeho loajalitu," zdůraznil McCarthy v NI.

Poznamenal, že dokonce i jeho jmenovec, senátor Joseph McCarthy, který pořádal „hon na čarodějnice", a viděl v každém komunistu, nedošel k tomu, aby obviňoval kolegy v Senátu. McCain ho překonal, poukazuje autor článku.

Nicméně diskreditace soupeře tvrzením o vazbách s Moskvou je trend této sezóny, pokračoval. A útoky McCaina na Paula dokládají, že i po prošetření možného vlivu Ruska na volební proces ve Spojených státech humbuk neodezněl.

Demokraté a většina médií nečekala na „verdikt" a dospěla k závěru, že podezření a důkaz viny - je totéž, upozornil autor (připomíná to okřídlenou definici z 50. let, že „obhajoba je součástí obžaloby“ - pozn. red.).

„Jako Rand Paul, máme co do činění se situací, kdy jsou zásadní ideologické rozdíly popisovány jako nevlastenecké, či dokonce velezrádné. Tato situace připomíná nejen „rudou hrozbu", ale také  morální vydírání, k němuž se uchylili příznivci irácké války proti těm, kteří ji nepodpořili," uvedl článek NI.

V případě Ruska jsou sázky vyšší než v historii s Irákem, míní autor. Rusko je velká mocnost,  k níž by se měly Spojené státy a Evropa chovat realisticky. Není to SSSR, kdy dokonce i moralizování bylo mocnou zbraní proti komunismu, ale s jeho pomocí není možné změnit způsob, jakým země vnímá své národní zájmy.

Podle McCarthyho, McCain daleko překračuje úroveň studené války, a to nejen ve svých nespravedlivých urážkách Randy Paula, ale také nerealistickým přístupem k rozšiřování NATO.

„Snížit se do malichernosti, paranoie a k nezpůsobilé politice ve vztahu k Rusku znamená riziko, že se vše ještě zhorší,"  dodává autor.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)