Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

NI: Ruská „kulka“, která může zničit nejlepší americké tanky!

NI: Ruská „kulka“, která může zničit nejlepší americké tanky!

Ruští inženýři byli schopni zkonstruovali protipancéřový projektil s oddělovacím základem, který představuje hrozbu pro západní tanky.

Americký tank Abrams
10. dubna 2019 - 10:15

Uvedlo to v článku americké vydání The National Interest s názvem „Rusko má„ kulku“, která dokáže zabít nejlepší tank Ameriky“.

Podle časopisu byly v roce 2003 vyrobeny tři kanóny 2A82 ráže 125 a prošly palebnými zkouškami, při nichž bylo vypáleno více než 1,2 tisíce výstřelů. Tato zbraň zvýšila tlak na projektily v hlavni, což vedlo ke zvýšení počáteční rychlosti projektilu, jeho průraznosti a přesnosti.

Kanón 2A82 může střílet nové BOPS 3BM69 Vacuum-1 a 3BM70 Vacuum-2 (z wolframu a ochuzeného uranu), jehož síla je 900 mm. Podle publikace, jejich rychlost je 2 km/s a v průměrné vzdálenosti "kulka" může prorazit pancíře 900 - 1000 mm silné energií 15 megajoulů.

Autor článku dospěl k závěru, že pokud jsou tyto informace správné, pak ruský tankový projektil zasáhne „západní tanky" s vysokou mírou spolehlivosti. Mluvíme o amerických bojových vozidlech „Abrams", německém „Leopardu 2" a britském „Challengeru 2". Čelní pancíř těchto tanků zhruba odpovídá 800 mm homogenního válcovaného pancíře.


Zbraň 2A82 měla být instalována na ruských tancích T-72 a T-90, ale tyto údaje nebyly potvrzeny, uvedla  publikace. Bylo rozhodnuto je instalovat na tanky T-14 Armata, ale těchto strojů je v ruských obrojených silách stále ještě málo, poukázal NI.

Pro potvrzení svých vývodů se publikace odkázala na ruského vojenského bloggera Alexeje Chlopotova, který napsal, že zpočátku bylo pro tanky T-14 zakoupeno 13 kanónů 2A82-M1. Dalších 24 bylo zakoupeno v prosinci 2017, díky kterým se podařilo vytvořit jeden prapor T-14 o počtu 36 tanků.


Americký časopis připomněl, že v roce 2017 ruská vojenská média uvedla, že bylo plánováno vybavit modernizovaný tank T-90 dělem 2A82. Nicméně, podle Chlopotova tato zbraň nebude instalována ani na nově konstruovaný tank T-90M, protože má „ruský průmysl problémy vyrobit tuto zbraň".

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)