Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

NI: Ruská stíhačka Su-35, které se mohou obávat vzdušné sily USA!

NI: Ruská stíhačka Su-35, které se mohou obávat vzdušné sily USA!

Su-35 je dnes nejlepší stíhačkou v Rusku, konstatoval americký časopis The National Interest.

Ruská stíhačka Su-35
18. srpna 2018 - 10:10

Jak konstatuje pozorovatel vydání, který připravil podrobný popis letadla, stíhačce Su-35 se nic nevyrovná v těsném leteckém boji, a může stát vážným problémem pro americká letadla páté generace.

Dokud Rusko neuvede svůj návrh stíhačky páté generace PAK-FA (Su-57) do sériové výroby, tak nejlepším letadlem již přijatým do výzbroje bude Su-35 -„koruna inženýrsko-konstrukční práce stíhačky čtvrté generace“, napsal ve svém článku pro NI novinář Sebastien Roblin.

Odlišující se „jedinečnou ovladatelností“ je Su-35 vybaven nejmodernějšími zbraněmi a palubní elektronikou, která v žádném případě nezadá se západními protějšky, jako F-15, Eurofighter a francouzská bitevnik „Rafale“, uvedl novinář. Mezitím, třebaže ruský model bude určitě „impozantním protivníkem“ pro uvedená západní letadla, jak efektivně se to projeví v boji s letadly „stealth“ páté generací F-22 a F-35, je otevřenou otázku, podtrhl.

Autor připomněl, že Su-35 je založen na Su-27, který byl vypracován na konci studené války jako odpověď F-15; tento koncept dvoumotorového víceúčelového bitevnika kombinuje vynikající vlastnosti vysoké rychlosti a zbraní s vysokou manévrovatelností pro těsné letecké boje. V roce 1989 na leteckém aviasalonů v Paříži Su-27 šokoval publikum, když ukázal tzv. kobru Pugačeva – špičkovou akrobacii, pkdy je letadlo v úhlu 120 stupňů k zemi, ale udržuje na stejnou výšku a a směr. Su-27 byl Moskvou čile vyvážen do jiných zemí, ale doposud se v bojových podmínkách nikdy nestřetl se západními bitevniky; nicméně, stíhací letectvo ho používalo v Etiopii během konfliktu s Eritreou ve sporných hraničních oblastech, a tehdy zničily čtyři MiG-29, aniž měly ztrátu. Navíc byl stíhač využit i k úderům na pozemní cíle, uvedl Roblin.
 
Historie vývoje Su-35 je velmi komplikovaná, pokračoval novinář. Aktualizovaná verze Su-27 s , rovněž nesoucí název Su-35, se objevila v roce 1989, ale nejedná se o ten samý letoun, a těchto modelů bylo vyprodukováno pouze 15. Další modernizace Su-27, dvoumístný Su-30, byl naopak silně produková: jeho varianty byly vyváženy do desítek zemí, poznamenal autor. Ale bitevnik, na který se zaměřil článek, který nese název Su-35S, se začala vyvíjet v roce 2003 a pustil se do sériové výroby v roce 2009.
 
Jak Roblin napsal, Su-27 a všechny jeho modifikace, které země NATO se nazývají Flanker ( „Úder křídla") se liší supermanévrovatelností, a je schopen vykonávat takové kontrolované obraty, které nejsou možné s použitím standardních aerodynamických mechanismů. U Su-35 je to částečně dosaženo použitím motorů s řízením vektoru tahu, který může vychýlit proud v jednom nebo druhém směru, pomáhá pohybu letadla podél podélné a svislé osy. Podobné technologie se v současné době používají pouze v jednom západním stíhači - F-22, zdůraznil novinář.

 
Díky tomuto zařízení může jít Su-35 do velmi vysokých úhlů útoku - jinými slovy je schopen se pohybovat v jednom směru s nosem v jiném. To umožňuje bitevniku snadnějí navádět zbraně na cíl, a sám provádět ostré manévry, což je užitečné, aby se vyhnul raketám, a stejně tak pro těsný leteckého boj, uvedl materiál.
 
Su-35 má vynikající schopnosti zrychlení, a jeho maximální rychlost ve vysoké nadmořské výšce, je 2,25 Mach - která je stejná, jako F-22, a vyšší než F-35 a F-16. Nicméně, zdá se, že pravděpodobně nebude schopen létat nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování (forsáže) - pokud nese zbraně, poukázal autor. Výškový strop Su-35 činí 20.000 m a tímto parametrem překonává „Raphael“ i F-35 a vyrovnává se F-15 a F-22 .

Podle Roblina je dolet stíhačů 3.600 km nebo 4.500 km se dvěma vnějšími palivovými nádržemi. Titanový drak Su-35 a jeho motory mají výrazně delší životnost ve srovnání s předchozími modely  - 6 tisíc a 4,5 tisíc letových hodin. Pro srovnání je odhadovaná životnost F-22 a F-35 8.000 hodin.
 
Navzdory tomu, že Su-35 nemůže být nazýván „stealthem“, díky změněným přívodům vzduchu a lamp, stejně jako použití absorpčních materiálů, je jeho radarový průřez (EPR) podle některých, dvojnásobně nižší ve srovnání s předchůdci. Je pravděpodobné, že ho lze vysledovat až na kratší vzdálenost, ale označit ho za „stealth“ nelze, zdůraznil článek.
 
Na Su-35 je 12 až 14 uzlů závěsných ramen, což je vynikající ukazatel: například F-15C a F-22 mají jen osm, zatímco F-35 může mít pouze čtyři rakety v jeho vnitřních prostorech, poukázal materiál. Podle NI Su-35 používají radarové střely typu K-77M, které mají deklarovaný dosah přes 190 kilometrů. Na krátké vzdálenosti je raketa R-74 s infračerveným kontrolou, kterou může pilot nezávisle navádět na cíl pomocí optického pohledu na helmě. Kromě toho, v arzenálu Su-35 je R-27 středního doletu a systémy s velkým rozsahem, R-37, jejichž účelem ničit radary včasného varování a tankovací letadla v elektronických bojových podmínkách.

Hlavní prostředky boje se „stealth“ letadly v arzenálu Su-35 má být - radar „Irbis-E“ s pasivním anténní soustavu s elektronickým skenování a optický radarový systém OLS-35, který zahrnuje Imager s teplovizorem a leduje cíle na dosah 80 kilometrů.


Nicméně, všechny tyto výhody, podle publikace, nemusí pomoci Su-35 v boji s americkými „stealth“ letouny páté generace F-22 a F-35, které budou moci najít ruskou stíhačku na vzdálenost 160 kilometrů a vypustí krupobití střel. Přesto se Su-35 může bránit F-22 a F-35, pokud nějak zkrátí vzdálenost a vstoupí do vizuální a infračervené detekční zóny.

A nakonec přes všechny argumenty, konečné řešení otázky, které letadlo by bylo lepší, jak NI předpokládá, umožní pouze zkušební bitva, protože výsledek leteckého boje vážně ovlivňují i jiné faktory, jako jsou pomocné zbraně, profilu letu, a úroveň výcviku pilotů.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)