Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

NI: Ruské a čínské střely, které mohou zneschopnit americké letectvo!

NI: Ruské a čínské střely, které mohou zneschopnit americké letectvo!

Nová generace ruských raket třídy „vzduch - vzduch“ velkého doletu a stíhačky páté generace jsou hrozbou vojenské infrastruktuře vzdušných operací US Air Force - letadel AWACS.

Ilustrační foto
9. srpna 2018 - 11:04

Napsal to v The National Interest pozorovatel Dave Majumdar. Upozornil tak na zranitelnost řídících a tankovacích leteckých sil, což vyvolává chmury v Pentagonu.

„Tyto střely dlouhého doletu ve spojení se správnými bombardéry jsou schopné připravit USA o šanci provádět vzdušné operace v Evropě a v asijsko-tichomořském regionu,“ zdůraznil novinář. Zvláště zranitelné jsou i nemnohé americké letiště a tankery v Pacifiku, které mohou být napadeny Pekingem, uvedl.

Zatímco letiště v Pacifiku jsou poměrně dobře chráněna, momentálně jedinou ochranou amerických leteckých dopravních prostředků je dostat se z dosahu „čínské hrozby“.

Řeč jde o raketě R-37, která byla vyvinuta na základě HER-DB a budoucí střely KS-172 - projekt řízeného náboje maximálního dosahu a čínských střelách PL-15. Při jejich osazení na nadzvukových letounech MiG-31 a víceúčelových stíhacích letounech Su-57 (T-50 projekt PAK FA), budou tyto zbraně účinné v případě, že ruská letadla budou muset zaútočit na americká řídící letadla se zaměřovacími a průzkumnými prograny AWACS a JSTARS nebo přepravních nosiče - tankovací Boeing KC-135 a KS-46.


Vývojáři R-37 a HER-DB vycházeli z předpokladu, že bitevnik s výkonnou bojovou zátěží bude stačit k útoku na letadla NATO, uvedl šéfredaktor Moscow Defense Brief Michail Barabanov. Předpokládá se, že bojové letadlo při vysoké rychlosti se přiblíží k cíli a vypustí několik raket R-37M. Cíl se bude sledovat pravděpodobně radarovým systémem „bariéra-M“, kdy souřadnice a data budou předávána raketám tak dlouho, dokud se neaktivuje jejich vlastní radar. Na palubě bitevníka může být také navádění na zdroj rušení, které odrážejí radielektronické útoky amerických letadel EW.

Rusko může v budoucnu použít i pokročilejší rakety, například KS-172. Mají delší startovní dolet: 460 km proti 370 km RVV-BD. Nicméně vyhlídky ohledně vývoje a přijetí raket projektu KS-172 jsou dosud nejasné, dodal odborník.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)