Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

NI: Ruský bombardér Tu-160M2 se stane „noční můrou NATO"!

NI: Ruský bombardér Tu-160M2 se stane „noční můrou NATO"!

Rusko si zvolilo rozumný a cenově dostupný vývoj strategického letectva, když sází na modernizaci Tu-160m2, uvedl komentátor The National Interest Dave Majumdar.

Ruský strategický bombardér Tu-160m2
25. března 2018 - 10:15

Znalec konstatuje, že nové letadlo bude vybaveno pokročilými motory, které zvýší maximální dosah letu o tisíc kilometrů. Jak upřesnil náměstek ministra obrany Jurij Borisov, je naplánováno, že všechny strategické bombardéry Tu-160 budou mít s turboreaktivní motory NK-32 druhé řady.

Kromě toho ministerstvo obrany slíbilo, že úplně aktualizuje všechna palubní a rádioelektronická zařízení Tu-160M2. Očekává se také, že budou osázeny novými raketami dlouhého doletu. Tato část programu obnovy strategického letectví je obzvláště důležita vzhledem k tomu, že „Bílá labuť“ je především nosičem řízených křídlatých střel, poznamenal autor.

„Na rozdíl od amerického bombardéru B-2 „Spirit“ nebo B-21 „Rider“, jsou ruské vojenské letouny navrženy tak, aby zasáhnout cíl uvnitř těsně uzavřené (protivzdušné obrany) vzdušného prostoru raketami dlouhého doletu. Proto Tu-160m2 dostanou rakety nové generace," zdůraznil pozorovatel.

Focus: Americké bombardéry nestačí Putinovým „Bílým labutím"!

Podle odborníka je modernizace Tu-160M2 ekonomičtější a technicky realizovatelnější než vývoj zcela nových nadzvukových bombardérů.

„Výsledkem bude, že Rusko pravděpodobně vytvoří strategický bombardér PAK DA (vývoj probíhá od roku 2009),  ale Tu-160 M2 ve střednědobém horizontu by měl stačit,“ dodal Majumdar.

Tu-160 je největší letoun s variabilní geometrií křídla, jeden z nejmocnějších ve světě vojenských letadel. V roce 2015 bylo oznámeno obnovení výroby strategických raketových letounů v kazaňském leteckém závodě. V roce 2017 bylo nové letadlo předáno letové zkušební stanici. Ruské ministerstvo obrany uvádí, že modernizace zvýší účinnost bombardéru o 60 procent.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)