Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Nordwest-Zeitung: Krym je nedílnou součástí Ruska a sankce nic nezmění!

Nordwest-Zeitung: Krym je nedílnou součástí Ruska a sankce nic nezmění!

V březnu 2014 Rusko „vrátilo sobě" Krym rozhodně nikoliv proti vůli většiny obyvatelstva, připustill německý deník Nordwest-Zeitung.

Kerčský (Krymský) most
19. března 2019 - 11:04

A teď, o pět let později, je poloostrov Černého moře „nedílnou součástí“ Ruské federace a západní sankce na tom nic nezmění, uvedlo německé vydání.

V poslední době se západním tisku objevují materiály, které jakoby fatalisticky uznávají realitu, že Krym je ruský, nicméně pokračují v opakovaném tvrzení, že došlo k porušení mezinárodního práva. Podle některých pozorovatelů je to však krok v pozitivním směru, který by mohl nakonec pomoci vyřešit slepou uličku vztahů Západu a Ruska.

Konflikt kolem Krymu nelze posuzovat pouze „z dnešního a západního hlediska“, konstatoval Nordwest-Zeitung.


Částí Ukrajiny se „důležitá ve vojensko-strategickém plánu Ruska“ se poloostrov stal teprve v roce 1954 po „svévoli“ prvního tajemníka Ústředního výboru KSSS Nikity Chruščova, připomněl autor článku Ulrich Schönborn .

„Nebyl to problém, dokud existoval Sovětský svaz. Po proevropské revoluci na Ukrajině se tato rána otevřela,“ zdůraznil zástupce šéfredaktora Nordwest-Zeitung.

Jako výsledek, pokračoval Schönborn, Rusko „si vrátilo” Krym a, tak, „bez diskusí porušilo mezinárodní právo” (Krym se stal součástí Ruské federace po referendu 16. března, v němž drtivá většina obyvatel poloostrova hlasovala pro sjednocení s Ruskem. Pokud tedy došlo k porušení mezinárodního práva, nesmělo by existovat ani samostatné Kosovo, odtržené od Srbska, ale blahosklonně uznané Spolkovou republikou Německo – to jen na okraj k pokryteckému výkladu mezinárodního práva – pozn. red.).

„Nicméně, samozřejmě, ne proti vůli většiny místního obyvatelstva,“ uvedl autor. „A teď, po pěti letech, je Krym nedílnou součástí Ruské federace a západní sankce tady už nic nezmění. Díky nim se vztahy jen zhoršují. A to nepomáhá ani Krymu, ani trpícím lidem na východě Ukrajiny, o které se bojuje, ani míru v celé Evropě.“

(kou, prvnizpravy.cz, nwzonline.de, foto: arch.)