Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Novinář Sky News přerušil zprávu v Paříži kvůli vodnímu dělu!

Novinář Sky News přerušil zprávu v Paříži kvůli vodnímu dělu!

Paříž byla zaplavena vlnou protestů proti růstu cen benzínu a politice prezidenta Emmanuela Macrona jako takové. Dramatickou situaci včera popsala televize Sky News.

Reportér Ian Woods u Vítězného oblouku v Paříži
2. prosince 2018 - 10:15

Korespondent televizního kanálu navštívil včera centrum města, zahalené kouřem a vylíčil, že vdechnutí slzného plynu není zrovna nejpříjemnější pocit. Téměř okamžitě byl nucen přerušit zprávu kvůli zásahu vodního děla.

Včera se v Paříži konaly tvrdé protesty, demonstranti vyšli do ulic na třetí víkend v řadě.
 
Projevy začaly jako protest proti nárůstu cen benzínu, ale nyní přezrostly na výrazně masových obvinění proti prezidentu Emmanuelu Macronovi a jeho pokusům o hospodářskou reformu. Vidíte stopy slzného plynu. V těchto záběrech je jasné, že policie spolu s ním používají granáty (ohlušující) a také používají vodní děla, aby bojovali proti demonstrantům, známým jako „žluté vesty".
 
Všichni demonstranti kolem Champs Elysées mají fluorescenční žluté vesty. Toto je již třetí víkend, kdy se po celé Francii uskutečňuje demonstrace a před hodinou předseda vlády oznámil, že bylo zatčeno 122 lidí (celkově bylo zadrženo více než 260 lidí a také bylo zraněné více než 110 lidí - pozn. red.). Samozřejmě, že se tyto záběry stanou nepříjemnou podívanou pro prezidenta Macrona, který je nyní v Argentině na summitu G20.
 
Jak vidíte, demonstrace stále probíhají. Náš starší korespondent Ian Woods informuje o nedávných událostech z Champs Elysees, uvedla televize Sky News.
 
Ian Woods, korespondent SkyNews: „Takto to vypadá v centru Paříže téměř od rána. A odpoledne to samé pokračuje. Nacházíme se poblíž Vítězného oblouku, kde se shromáždila většina demonstrantů ve žlutém a kde byli v podstatě obklíčeni policií, protože všechny silnice a bulváry, které vedou od Vítězného oblouku, jsou blokovány policií.
 
A pokaždé, když shromáždění končí, demonstranti jdou směrem k této nebo oné ulice, ale jsou nuceni se vrátit pomocí slzného plynu a světelně a ohlušujících granátů. V určitém okamžiku jsme uviděli ... Národní hymna se neustále zpívá a Marseillaisa zněla každou chvíli, ale na tomto nádherném symbolu Francie jako je Vítězný oblouk se kreslí graffiti, které hlásá, že nyní vítězí žluté vesty.


Je to určitě masové hnutí. Zdá se, že nemá žádné skutečné vůdce a že je organizován prostřednictvím sociálních sítí. Zahrnuje lidi z celé země. Orgány však vyjádřily obavu, že extrémisté levého nebo pravého směru se mohou pokusit přivést tuto situaci do varu a mohlo by to vést k násilnějším demonstracím.
 
Vidíme však lidi ze všech oblastí života a upřímně řečeno ze všech věkových kategorií. Zdá se, že jsou odhodláni protestovat nejen kvůli cenám pohonných hmot, kvůli kterým to vše začalo, ale obecně proti prezidentské vládě Emmanuela Macrona. Podle průzkumů veřejného mínění klesla jeho popularita na 30%, zatímco podpora protestujícím v žlutých vestách je podle průzkumů asi 80%, protože ceny pohonných hmot rozzuřily obrovský počet lidí. Ale jak vidíte, jsou odhodláni pokračovat v protestu.
 
Musím teď odejít, protože začali střílet z vodních děl a snaží se lidi zatlačit. Také je použit slzný plyn. A je to velmi nepříjemné, když ho vdechnete do plic. Ale upřímně řečeno, navzdory tlaku policie, není vidět, že by demonstranti odcházeli.“

Při těchto slovech zpravodaje Sky News bude zajímavé, jak se k potlačení protestů postaví česká média. Budou to srovnávat s „masakrem“ na Národní třídě roku 1989? Jak se označí mlata lidí v demokracii?

(kou, prvnizpravy.cz, skynews, foto: repro skynews)