Svátek má: Dana

Zprávy

Velikost textu:

Nový prezident to nebude mít lehké: Ukrajina je silně zadlužená

Nový prezident to nebude mít lehké: Ukrajina je silně zadlužená

Ukrajinský premiér Vladimir Grojsman řekl, že v tuto chvíli je země „zadlužená“, doslova řekl „Ukrajinu škrtí dluhy“.

Vladimir Grojsman, ukrajinský premiér
14. dubna 2019 - 10:15

Kvalitativní a efektivní řízení veřejného dluhu, snížení jeho podílu na HDP je klíčem k stabilitě ekonomiky a jejímu trvalému rozvoji. Ukrajinský premiér Vladimir Grojsman to řekl na zasedání Strategického výboru vlády. Jedním z témat jednání bylo projednání současné situace státního dluhu a další kroky vlády, zejména Ministerstva financí, v této oblasti.

Vláda zdůraznila, že za několik let - od roku 2008 do roku 2013 - se státní dluh zvýšil.

"A dnes je to obrovské břemeno, které odvádí pozornost od rychlých změn," řekl Vladimir Grojsman. Připomněl, že v letošním roce bude třetina rozpočtu použita k úhradě dluhů.

„Hlavním úkolem je udržet stabilitu, kterou poskytujeme po dobu tří po sobě následujících let. Těžko říct. Je jasné, že každý by chtěl mít vyšší platy, vyšší důchody a lepší infrastrukturu. Ale my jsme uškrceni dluhy. Profesionální a vysoce kvalitní řízení vládního dluhu je tedy otázkou stability. HDP by měl růst a dluh by se měl snížit, “ dodal premiér.


Kabinet ministrů Ukrajiny zároveň konstatoval, že od roku 2016 objem veřejného dluhu neustále klesá a dnes dosáhl „bezpečného limitu“. Dominantou je snížení podílu veřejného dluhu na 50,5% v roce 2019 a na 41,4% v následujících letech, jakož i maximální využití "levných a dlouhých" půjček.

Již dříve bylo oznámeno, že Ukrajina v roce 2019 bude muset zaplatit 15,7 miliardy dolarů na zahraniční dluh.

(rp,prvnizpravy.cz,kmu.gov,foto:arch.)