Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Nový zákon umožní Porošenkovi vyhlásit na Donbasu stanné právo

Nový zákon umožní Porošenkovi vyhlásit na Donbasu stanné právo

Irina Lucenková, poslankyně ukrajinské Nejvyšší rady za Blok Petra Porošenka navrhla změny do zákona o reintegraci Donbasu.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
3. října 2017 - 06:20

Změny by měly definovat některé pravomoci Petra Porošenka. Návrh zákona má být Nejvyšší radě podle Espreso TV předložen ve čtvrtek.

„Neměli bychom navrhovaný zákon označovat jako Zákon o reintegraci, ale nazvěme ho pracovním názvem “Strategie pro obnovu územní celistvost Ukrajiny: Osvobození Donbasu,“ navrhla poslankyně.

Podle Iriny Lucenkové se v novém návrhu označuje Rusko jako agresor a ukrajinské vojenské akce už nebudou „antiteroristické operace (ATO)“ , ale nově „operace na obranu státu (OPOU)“.

"To umožňuje nasadit vojsko a další ozbrojené útvary v jakémkoli období a na dobu neurčitou. Oprávnění vyslat vojáky bude kontrolovat Nejvyšší rada. Bude zde možnost vyhlášení výjimečného stavu, stanného práva, apod.. Bude ustaveno společné velení,“ vysvětlila důvody poslankyně Irina Lucenková.


Připomeňme si, že "zákon o opětovném začlenění Donbasu" byl již odsouhlasen Spojenými státy, takže bude brzy předložen parlamentu. V tomto zákoně se místo ATO (antiteroristická operace) objeví OPOU (Operace pro obranu Ukrajiny). Současně je zde uvedeno, že nejde o žádnou válku.

(rp,prvnizpravy.cz,eadily,foto:arch.)