Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Americká armáda vyvolala nervozitu Norů a špatné vzpomínky

NYT: Americká armáda vyvolala nervozitu Norů a špatné vzpomínky

Do Norska přijeli na cvičení američtí námořníci, a ačkoli se k nim chovají vcelku kladně, mnozí norští politici se obávají důsledků takového kroku.

Ilustrační foto
18.leden 2017 - 01:11

Navíc, jak poznamenal The New York Times, si Norové vzpomněli na studenou válku, kdy žili ve strachu z mocného souseda a touze po nezávislosti, která je jim drahá.

Wagenknechtová: Politika NATO vůči Rusku nás vede do války!


V rámci dvoustranných dohod mezi Washingtonem a Oslo přijelo 330 amerických mariňáků do Norska, píše The New York Times. Podle publikace by to mělo posílit obranu Evropy tváří v tvář Rusku. Nicméně, pohled na cizí vojáky, kteří se „přemísťují v uniformách přes sníh" - poprvé od konce druhé světové války – nevyvolává v Norech jen pocit bezpečí, ale vrací je do temných dnů studené války, na které by mnozí chtěli zapomenout.

I když se celkově k americkým mariňákům v Norsku chovali pozitivně, při pohledu jak „tahají své kufry přes sníh" vyvolal určitou nervozitu. Norsko, které je členem NATO, ale ne EU, je již dlouho hrdé na svoji nezávislost, připomíná Norům umístění Američanů studenou válku, kdy žili ve strachu z Sovětského svazu. Olej do ohně údajně přilévají ponorky, které jsou periodicky zjišťovány u norského pobřeží – prý se Rusko zabývá špionáží a připravuje se na vojenskou intervenci, tvrdí americký list.


Někteří Norové si stěžovali, že příchod cizí armády je proti tradicím Norska a může zavléct zemi do  nebezpečí před jejím mnohem větším sousedem - Ruskem. Například místní politik Morten Harper řekl, že tento krok vtahuje Oslo do boje mezi USA a Ruskem. A tím spíše, že Norsko při vstupu do NATO přislíbilo Moskvě, že na jejím území nebude trvalé umístěna cizí armáda. Kromě toho se Norové obávají, že toto rozmístění může dát Rusku důvod a argumenty pro posílení zbrojních závodů, napsal The New York Times.

Rusko dlouhodobě kritizuje posilování NATO v Evropě a připomíná, že přijme odpovídající odpověď.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)