Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Tak skvělý Patriot v Saúdské Arábii proti jemenské raketě selhal?

NYT: Tak skvělý Patriot v Saúdské Arábii proti jemenské raketě selhal?

Saúdská armáda si pospíšila vyhlásit, že úspěšně sestřelila raketu jemenských povstalců pomocí amerických protiraketových systémů Patriot. Ale odborníci a dokonce i řada amerických představitelů jim neuvěřila, napsaly The New York Times.

Americký protiraketový systém "Patriot"
7. prosince 2017 - 04:20

Podle jejich názoru bojová hlavice bez problémů přeletěla minulý měsíc nad protiraketovou obranou Saúdů a jen náhodou nezasáhla cíl – letiště hlavního města.

Oficiální verze byla jednoduchá a jasná: minulý měsíc saúdští vojáků sestřelili balistickou raketu, vyslanou na Rijád jemenskými rebely Hutii. Bylo to předkládáno jako vítězství Saúdské Arábie a Spojených států, které dodaly království protiletadlové raketové systémy „Patriot", napsaly The New York Times.

„Náš systém zasáhl raketu ve vzduchu. Tak jsme dobří. Nikdo nic podobného nevyrábí a teď  to prodáváme po celém světě," řekl prezident Donald Trump.
 
Tým odborníků však vážně zpochybnil pravdivost oficiální verze. Po analýze veřejně dostupných informací, došli k závěru, že bojová část raketa „volně“ přeletěla přes saúdskou protiraketovou obranu a téměř zasáhla cíl - letištní terminál v hlavním městě, zdůraznilo vydání.
 
„Vlády lžou o účinnosti těchto systémů. Nebo jsou jen oklamány," řekl analytik Jeffrey Lewis, který vede výzkumný tým. „A nás to musí děsit k smrti."
 
Podobné závěry dokazují, že Hutiové podporovaní Íránem se stali poměrně silnou skupinou, která je schopna udeřit na klíčové cíle Saúdské Arábie. Výsledkem toho může být změna sil ve válce, která probíhá již několik let. Navíc tento příklad posiluje pochybnosti o účinnosti technologie, která je klíčovým prvkem ochrany Ameriky a jejích spojenců, zejména proti Íránu a Severní Koreji, tvrdí publikace.

 
Předpokládá se Hutsiové proti Rijádu vypustili Burkan-2. Jedná se o modifikaci sovětských balistických střel R-17, které jsou široce používány na Středním východě. Lewis a jeho kolegové byli znepokojeni, když saúdské orgány oznámily její úspěšnou likvidaci.
 
Věc spočívá v tom, že v minulosti vlády přeháněly úspěchy protiraketové obrany. Během první války v Perském zálivu Spojené státy oznámily téměř dokonalé výsledky v boji proti irácké verzi R-17. Ale následné kontroly ukázaly, že téměř všechny zásahy byly neúspěšné, vysvětlila publikace.
 
Selhal „Patriot“ v Rijádu? Při snaze to zjistit Lewisův tým analyzoval fotky a video materiály zveřejněné na sociálních sítích z místa úderu.
 
Bezprostředně poté, co byl aktivován saúdský bezpečnostní systém protiraketové obrany, začaly na Rijád padat fragmenty. Jedno video zachytilo okamžik, kdy na jedno z metropolitních parkovišť padla velká část rakety.
 
Podle místních úředníků byla úspěšnost sestřelení potvrzena přítomností fragmentů Burkan-2, ale mezi nimi nebyla žádná bojová hlavice. „Absence hlavice byla důležitým signálem pro analytiky: raketa by mohla přeletět obranu Saúdské Arábie," uvedly New York Times.

 
Raketa, která musela uletět asi 600 mil, a téměř jistě se musela rozdělit na dvě části, když se blížila k Rijádu. Základní nosná část, která dopravuje bojovou hlavici většinu cesty, se oddělí. Bojová hlavice, která je menší a je ji obtížnější sestřelit, pokračuje v cestě k cíli. To všechno naznačuje, že Saúdové ji nemohli zachytit nebo jen udeřili do raketového trupu poté, co se oddělil a byl ve volném pádu.
 
Někteří vládní úředníci z USA, jichž se dotazovaly New York Times, rovněž vyjádřili pochybnosti o tom, že saúdská armáda sestřelila raketu povstalců. Podle nich se mohla zhroutit během letu, neschopná vydržet tlak.
 
Expertka z amerického svazu zainteresovaných vědců Laura Gregová připustila, že je znepokojena množstvím střel, které Saúdové vypálili proti raketě. „Vypálili pětkrát na tuto raketu a nikdy netrefili? To je šokující. Je to šokující, protože tento systém („Patriot") by měl fungovat," řekla zaraženě Gregová.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)