Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

NYT: USA budou muset brát Rusko jako spojence - spolu s Krymem

NYT: USA budou muset brát Rusko jako spojence - spolu s Krymem

Údajně proruský politik Donald Trump se stal předmětem různých konspiračních teorií a příležitostí k pohoršení, ale podle britského politologa Anatola Lievena to nedává žádný smysl.

Ilustrační foto
17.únor 2017 - 01:11

Vzestup Číny objektivně nutí Washington jít do svazku s Ruskem, a za to bude muset uznat Krym ruským, napsal v článku pro The New York Times.

Jen málokterá z priorit Trumpovy administrativy vyvolala ostrou kritiku amerického establishmentu, jako snaha prezidenta zlepšit vztahy s Ruskem, a údajná proruská politika prezidenta Trumpa se stal předmětem nejrůznějších teorií spiknutí a příčinu skandálu. Nicméně, podle britského politologa, spisovatele, novináře a historike Anatola Lievena, to nedává žádný smysl, protože Spojené státy mají mnoho dobrých důvodů, aby se snažily o usmíření s Moskvou.
 
Podle odborníka v článku pro The New York Times, pro USA není Rusko, na rozdíl od Číny, rovnocenným konkurentem. Rusko je regionální mocnost, která se snaží zachránit část ze své bývalé sféry vlivu. Kromě toho se musí stát spojencem USA v boji proti islámskému extremismu, a to je důvod, proč by snížení napětí ve vztazích s Ruskem umožnilo Spojeným státům soustředit se na důležitější geopolitické otázky.
 
„Je možné, že USA nebudou mít jinou možnost, než spolupracovat s Ruskem," uvedl britský expert.

Trump svým prohlášením o Krymu oblil Rusko ledovou vodou!

Jak Lieven pokračuje, obnovení vztahů s Ruskem může začít na Ukrajině. Spojené státy by měly spolupracovat s Ruskem na kompromisu v Donbasu, který by se měl stát demilitarizovanou zónou a jehož bezpečnost by měly zajistit mírové síly OSN. Zároveň expert věří, že je třeba přijmout Rusko sjednocené s Krymem, protože pokud to nedojde ke světové válce, Rusko poloostrov neopustí.
 
„Představitelé USA a NATO rádi tvrdí, že takový kompromis bude pobídkou pro ruskou agresi jinde. Tento názor se zakládá na sebeklamu západních elit, kteří mají zájem na zachování konfrontaci s Ruskem jako odvlékání pozornosti, zatímco na pozadí zůstávají další důležité a naléhavé domácí problémy - jako je migrace, průmyslový úpadek a ostrá nespokojenost s globalizací," zdůraznil expert v New York Timesech. 

Jak autor článku uzavírá, navzdory skutečnosti, že Rusko chce dobré vztahy se Spojenými státy,  neznamená to, bude bezpodmínečně podporovat globální nadvládu USA. A jestli se Trumpova administrativa na spoléhá, tak bude hluboce zklamána a poslední pokus o smíření s Ruskem se nezdaří.

(kou prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)