Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Vyhazov Comeye byl důvodem pro FBI k vyšetřování Trumpa!

NYT: Vyhazov Comeye byl důvodem pro FBI k vyšetřování Trumpa!

Americký Federální úřad pro vyšetřování v roce 2017 začal vyšetřovat, zda by americký prezident Donald Trump mohl „pracovat pro Moskvu" proti zájmům Washingtonu, uvedly New York Times s odkazem na informované zdroje.

James Comey, bývalý šéf FBI
13. ledna 2019 - 07:20

Jak noviny poznamenaly, FBI byla hluboce znepokojena rozhodnutím Trumpa, ohledně vyhazovu bývalého šéfa úřadu Jamese Comeye. Tento krok prezidenta byl příčinou k zahájení vyšetřování, zda se šéf Bílého domu nedostal „pod vliv Ruska". Jinými slovy úřad neodstartoval své šetření svým zjištěním údajného "ruského vměšování", ale na základě legitimního rozhodnutí amerického prezidenta.

Navíc vyšetřování také muselo zjistit, zda propuštění Comeye nebylo činem bránění spravedlnosti ze strany Trumpa, zdůraznil noviny.

Své kroky Trump objasnil tím, že James Comey opakovaně lhal během svědectví Kongresu.

7. prosince Comey na uzavřeném jednání svědčil v Senátu, včetně událostí z roku 2016. Vešlo rovněž ve známost,  že bývalý šéf FBI uvedl, že při vyšetřování případu „ruského zásahu" ve volbách ve Spojených státech se zpočátku objevily čtyři Američané.


Žádný důkaz, že by byl Trump tajně v kontaktu s ruskými vládními úředníky nebo dostal z Moskvy direktivy, se veřejně neobjevil. Mluvčí FBI a mluvčí kanceláře zvláštního prokurátora Muellera to odmítli komentovat, uvedl americký list. Ten sám má máslo na hlavě, když zveřejnil (a následně stáhl) lživý článek o tom, že Paul Manafort z Trumpova týmu předával informace ruskému oligarchovi napojeném na Putina. Ukázalo se však, že šlo o ukrajinské oligarchy.

Dokresluje to atmosféru v USA, kdy po prohraných volbách demokraté a Hillary Clintonová spustili hysterii o „spiknutí Trumpa s Ruskem“.

Skandální je skutečnost, že pokud prezident využije svoji pravomoc a propustí šéfa tajné služby, je to pro tuto službu důvod k vyšetřování hlavy státu.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)