Svátek má: Tibor

Zprávy

Velikost textu:

O životě milionů Ukrajinců rozhoduje miliardář Kolomojskij

O životě milionů Ukrajinců rozhoduje  miliardář Kolomojskij

Chemické závody DniproAzot patřící ukrajinskému oligarchovi Igorovi Kolomojskému v pátek oznámily že obnovují výrobu chlóru a jeho sloučenin potřebných pro úpravu vody.

Igor Kolomojskij
21. července 2018 - 07:20

„Společnost dokončila přípravné práce před spuštěním výroby. V blízké budoucnosti je třeba očekávat  první produkci. Pokud jde o dodávky kapalného chloru, chlornanu sodného, hydroxidu sodného a kyseliny chlorovodíkové, kontaktujte obchodní oddělení,“ je napsáno v tiskové zprávě společnosti  DniproAzot.

Náhlé pozastavení výroby kapalného chloru a kyseliny chlorovodíkové společností DniproAzot ohrožovalo fungování vodáren a společností vyrábějících nápoje na Ukrajině. DniproAzot je monopolní společnost vyrábějící  látky  používané pro úpravu vody a její filtraci.

Dne 15. června společnost  DniproAzot oznámila, že je nucena  ukončit výrobu kvůli ztrátě, do které se dostala nárůstem ceny zemního plynu. Podle viceprezidenta ukrajinské vodovodní asociace Olega Babije, v důsledku vyčerpání zásob chloru, už v sobotu v Charkově může dojít k omezení dodávek vody.  Chlorové rezervy v Mykolajivu, Krivom Rogu a Žitomiru budou vyčerpány v srpnu.


Před několika dny společnost DniproAzot prohlásila, že je schopna obnovit výrobu "bez ohledu na hospodářské ztráty", ale  za předpokladu, že ceny jejích výrobků budou zvýšeny. Jak bylo oznámeno, společnost svůj návrh poslala  2. července ukrajinskému antimonopolnímu úřadu a stále čeká na odpověď.

Možná, že  rozhodnutí manažerů společnosti DniproAzot o obnovení  výroby bylo přijato na základě zprávy ukrajinské bezpečnostní služby SBU, která v pátek informovala o zahájení kontroly řízení společnosti DniproAzot, "které vedlo k deficitu při výrobě kapalného chloru". Jak bylo napsáno v komuniké SBU, tato akce byla spuštěna proto, že "společnost DniproAzot  vytvořila předpoklady pro narušení normálního fungování infrastruktury potřebné pro zásobování lidí a ohrožení lidského zdraví". Mezi tyto hrozby patří "prevence dezinfekce pitné vody, vytváření hrozby hromadné otravy a šíření epidemie". SBU má také zkontrolovat oprávněnost několikanásobně vyšší ceny tekutého chloru v dodavatelském řetězci. Výsledkem vyšetřování bude  rozhodnutí o možných obviněních vůči osobám "odpovědným za umělé vytvoření předpokladů pro vznik nouzové situace".

Jak uvedl portál Kyiv Post, Kolomojskij využívá monopolního postavení společnosti, která mu patří, "vydíral" Ukrajinu s hrozbou, že ji zbaví pitné vody a doufá, že tím získá ekonomické výhody.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy.foto:arch.)